O autorze
Pół-Polka, pół-Libanka. W maju zostanie mamą małej Mii. Zawodowo projektantka grafiki, która po godzinach od zawsze relaksuje się w kuchni. Uczestniczka trzeciej polskiej edycji programu „MasterChef”, której umiejętności docenili między innymi Gordon Ramsay i Michel Roux. Autorka książki o kuchni libańskiej "Hummus, za'atar i granaty". Prowadzi cykliczne warsztaty z kuchni arabskiej oraz blog o tematyce okołokulinarnej: www.blogsamar.com

Ustąp mi miejsca!

Żyjemy w społeczeństwie złożonym i wielowarstwowym, w którym każdy z nas jest inny i ma zróżnicowane potrzeby. Jednak warto pamiętać, że prawie każdego prędzej czy później dotkną te same lub bardzo podobne problemy. Starość, choroby czy ciążą to widok powszedni jak chleb i nieunikniony.Przyjęło się, że w Polsce żyje ponad 90% katolików. W kraju, którym jest ogromny nacisk na politykę pro rodzinną, a religia ma tak duży wpływ na wychowanie, wydawać by się mogło, że szacunek i empatia do drugiego człowieka powinna być na pierwszym miejscu. Jednak nic bardziej mylnego!

Nim zaszłam w ciążę nieustannie zwracałam uwagę na to czy ktoś starszy, słabszy lub w ciąży nie stoi w kolejce lub w autobusie. Dziwiło mnie jednak, że osoby przepuszczone są często zdziwione lub nawet skrępowane, nie walczą też o prawa, które im się należą. Będąc w 40 tyg. ciąży jestem w stanie na palcach jednej ręki policzyć ile razy zostałam przepuszczona w kolejce i wiem czemu moje zachowanie wzbudzało tak duże zdziwienie.

Oczywiście - ciąża to nie choroba, a jak kobiecie jest ciężko to powinna siedzieć w domu. Jednak 40 tygodni to trochę zbyt długo na siedzenie, a dolegliwości ma prawie każda kobieta, bo niestety w pewnym momencie brzuch uciska na kręgosłup i stanie jest najmniej wygodną z możliwych pozycji, a na zakupy iść trzeba i pocztę odebrać. Ciebie nic to nie kosztuje, aby wstać z miejsca i postać albo zaczekać 3 minuty dłużej w kolejce, a jednak łatwiej jest wyjąć telefon i odwrócić wzrok. To powszechna praktyka - na jednej z facebookowych grup, gdzie mamy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i codziennymi problemami pod postem jednej z mam w kilka minut pojawiła się setka komentarzy. Każda z nas ma niestety podobne doświadczenia.

Jednak zdarzają się osoby, które przepuszczają - najczęściej kobiety, które same były kiedyś w ciąży lub dobrze wychowani, starsi mężczyźni. Zastanawiam się jednak nieustannie, dlaczego tak bardzo brakuje nam empatii. Przecież Ciebie też to może spotkać, a jeśli nie Ciebie to może Twoją siostrę, mamę, babcie, ukochaną lub koleżankę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...