Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb dziecka, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu odpowiedniego komfortu. Pierwsze spacery, spokojny sen – otulacze, kocyki i rożki towarzyszą nam od pierwszych chwil i sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i ciepło. Towarzyszą nam całe życie i rosną razem z nami.
Rodzice często martwią się czy ich maluszkowi nie jest za zimno lub za ciepło i takie obawy są jak najbardziej uzasadnione - regulacja cieplna u noworodków jest słabsza niż u dorosłych. Dzieci łatwiej marzną i przegrzewają się, co spowodowane jest tym, że powierzchnia ciała noworodka jest większa w stosunku do jego masy.
Jak najlepiej ubierać i okryć malucha? Najlepsza jest zasada, że dziecko powinno być ubrane tak jak my sami, zaś podczas snu powinno być dodatkowo okryte. Trzeba też pamiętać o tym, by nie przegrzewać dzieci, gdyż tracą wtedy zdolność przystosowania się do zmian temperatury.
Na co zwrócić uwagę wybierając kocyk?
1. Bezpieczeństwo
Podstawowym kryterium jakie powinien spełniać kocyk dla niemowląt jest bezpieczeństwo. Wybierając kocyk zwróć uwagę na materiały odpowiednio przystosowane dla skóry najmłodszych dzieci. Szukaj informacji o certyfikatach.
2. Materiał
Na sklepowych pułkach najczęściej znajdziemy kocyki wykonane z: bawełny, akrylu, mikrofibry lub polaru. Materiał naturalny, taki jak stuprocentowa bawełna lub bio-bawełna zapewnia wentylację i nie podrażnia skóry. Kocyk akrylowy jest ciepły i bardziej puszysty, ale utrudnia skórze oddychanie. Mikrofibrę można usytuować pomiędzy kocykami z bawełny i akrylu - jest cieńsza, ale za to równie miła w dotyku. Kocyk z polaru zapewni dziecku doskonałą izolację przed wilgocią, gdyż nie wchłania wody i jednocześnie pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
3. Rozmiar
Kocyki znajdziemy w przeróżnych rozmiarach, od tych najmniejszych 50x75 lub 75x100 cm aż po duże 100x150 lub 110x140 cm. Tuż po urodzeniu najlepsze są kocyki w małych rozmiarach, które idealnie sprawdzą się też w wózku, nosidełku czy gondoli. Większe modele nadają się do spacerówek, do położenia na kanapę, do łóżeczka czy na podłogę zapewniając małym odkrywcą dobrą amortyzację.
4. Skala TOG
Wskaźnik TOG pokazuje stopień grubości materiału użytego w kocyku w odniesieniu do temperatury panującej w otoczeniu. Im chłodniej jest w pomieszczeniu, tym wyższy wskaźnik TOG powinien mieć śpiworek bądź kocyk i na odwrót, im cieplej jest w pomieszczeniu tym wskaźnik TOG powinien być niższy.
5. Wzory i kolory
Wszystko zależy od preferencji rodziców. Dziecko w pierwszym miesiącu patrzy na świat przez mgłę. Dobrze odróżnia czarno-białe kontrasty, później zaczyna rozponawać kolory i kształty, dlatego warto wybierać wzory uniwersalne oraz kolory, które będą współgrać z pozostałmi elementami z wyprawki.
6. Ilość
Minimum dwa - jeden kocyk lżejszy na cieplejsze dni, zaś drugi grubszy na chłodniejsze. Jednak dzieciom często zdarza się ulewać pokarm i pobrudzić, stąd warto jest mieć minimum jeden dodatkowy kocyk na czas prania i suszenia. Z opinii mam wiem, że kocyków nigdy nie za wiele - jeden do łóżeczka, jeden do samochodu, kolejny do wózka, a jeszcze jeden w praniu, na ciepłe i na zimne dni.
Co wybrałam dla Mii?
Nie lubię pstrokatych kolorów, dlatego zależało mi aby cała wyprawka Mii była utrzyma w odcieniach czerni, bieli, szarości i bladego różu. Dobre wzornictwo, dobrej jakości materiały oraz miłe dla oka kolory nie tylko dają ogromność radość z otaczania się ładnymi przedmiotami, ale są przede wszystkim praktyczne. Wybrałam: dwa kocyki - tkany na wiosnę i lato, w kolorze brudnego różu oraz całoroczny w kolorze szarym z kolekcji Little Naturals, całoroczny śpiworek do łóżeczka, śpiworek do wózka (lub fotelika) oraz otulacze na lato marki Jollein. Wszystkie rzeczy są bardzo dobrze zaprojektowane i wyprodukowane z dbałością o szczegóły, co ważne przy użyciu bezpiecznych, nie podrażniających skóry surowców. Do tego na chłodniejsze dni wybrałam klasyczną ciepłą kołderkę i kocyk szyty na zamówienie z połączenia materiałów minky z bawełną.