Co to znaczy zdrowa i zbilansowana dieta? Nie ma jednej definicji zdrowej i zbilansowanej diety, tak jak nie ma dwóch takich samych organizmów, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy powiedzą nam np. ile kalorii powinniśmy spożywać w ciągu dnia. Jednak istnieją ogólne zasady, które zakładając, że jesteśmy zdrowe i nie potrzebujemy szczególnych zaleceń warto jest stosować na co dzień.
1. Zróżnicowana dieta w ciąży. Dobra dieta to taka, w której jemy zróżnicowany i sezonowy pokarm bogaty w białko, węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, minerały i witaminy.
2. Żywność nie przetworzona. Jedz według zasady “wiem, co jem” i nie kupuj gotowej pizzy, mrożonych pierogów, owocowych jogurtów itd. Czytaj etykiety, bo często nawet w zdrowym jogurcie naturalnym ukryte jest kilka łyżek cukru, którego nie chciałabyś zjeść. Gorąco polecam książkę Julii Bator “Zamień chemię na jedzenie”, która pokazuje ile często niepotrzebnych i wręcz szkodliwych dodatków jest w jedzeniu, które kupujemy oraz uczy jak mądrze robić zakupy.
3. Białko. Białko powinnyśmy jeść 3 razy dziennie. Znajdziemy je w chudym nabiale, jajkach, serze żółtym, rybach, owocach morza i chudym mięsie.
4. Warzywa i owoce. Sięgaj po nie często i z apetytem. Owoce jedz minimum raz dziennie, zaś warzywa 4 razy. Pamiętaj, aby kupować
warzywa i owoce sezonowe, ze znanego źródła.
5. Kasze, ryże, makarony i pieczywo. To grupa produktów bogata w witaminy, minerały, a także błonnik i białko. Bądź kreatywna i mieszaj je do woli: jednego dnia zrób kaszę jaglaną na śniadanie, innego sięgnij po kaszę burgul na obiad i pieczywo pełnoziarniste na kolacje.
6. Tłuszcze. Wybieraj uważnie i z umiarem, bo ich nadmierne spożycie grozi przybraniem na wadze. Jednak w ciąży dobre tłuszcze są bardzo ważne - szczególnie Omega-3 i DHA, które znajdziesz w tłustych rybach, algach prawdziwym maśle, jajach, lnie czy maśle orzechowym.
7. Cukier i słodycze. Staraj się spożywać ich jak najmniej lub szukaj zdrowych zamienników. Zamiast cukru słódź ksylitolem, stewią lub miodem, a słodycze zamień na ich zdrowe odpowiedniki.
8. Pij! Im więcej tym lepiej - co najmniej 2 litry dziennie. Sięgaj po wodę, herbaty i kawy bezkofeinowe oraz świeże soki owocowe i warzywne.
9. Preparaty uzpełniające. W ciąży obowiązkowo trzeba przyjmować kwas foliowy. Na rynku znajdziecie też całą masę suplementów dla kobiet w ciąży - jednak nim po nie sięgniecie, skonsultujcie się z lekarzem i pamietajcie, że żadne tabletki nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety.