O autorze
Marta Bazarnik i Bartosz Bator
dwójka młodych adwokatów, którzy kierują założoną przez siebie kancelarią. Na co dzień zajmują się nie tylko wsparciem prawnym podmiotów indywidualnych i przedsiębiorców, ale także edukacją prawną. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia prowadzą cotygodniową poradnikową audycję prawniczą. Fundatorzy Fundacji Działań Obywatelskich, która zajmuje się m.in. edukacją prawną. Ich kolejnym pomysłem jest projekt edukacyjnego bloga z zakresu tematyki prawa rodzinnego "Prawnik w rodzinie".

Jak się rozwieść?

Kiedy można się rozwieść? Jakie warunki trzeba spełnić? Czy sąd może odmówić udzielenia rozwodu? Rozwód to nie koniec świata, trzeba tylko wiedzieć jak dobrze napisać pozew a potem działać przed sądem.


Wokół spraw rozwodowych narosło wiele mitów. Niektóre z nich niepotrzebnie demonizują i komplikują to postępowanie. Z kolei często też niestety wmawiają półprawdy że rozwód to prosta sprawa, czysta formalność jeśli strony są zgodne. To nie prawda. Warto znać kilka ważnych szczegółów.


Jakie warunki trzeba spełnić by się rozwieść?

Nie jest prawdą że wystarczy tylko to, że małżonkowie chcę się rozwieść. Polskie przepisy tak nie funkcjonują. Są dużo bardziej archaiczne. Tłumaczy się to dbałością o dobro rodziny. Bardziej jest to jednak przeżytek i efekt wpływów środowisk kościelnych.


A zatem nie wystarczy tylko wola małżonków. Sąd będzie badał dwie kwestie. Rozwiedzie tylko wtedy jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Pojęcia dość ogólnikowe, jak większość sformułowań w przepisach rozwodowych. Zdecyduje siła argumentów i sprawnie napisany pozew. Co do zasady najprościej jednak rozwieść gdy małżonkowie nie mieszkają razem, nie spędzają razem czasu, mają osobne budżety, gospodarstwa domowe. Zanikła po prostu więź duchowa ale także ekonomiczna.


Czy sąd może odmówić udzielenia rozwodu?

Oczywiście, że może. Nawet gdy nastąpił całkowity rozkład pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Cokolwiek to znaczy, jest jednak enigmatyczną furtką do odmowy. Warto pamiętać jednak o tych zapisach by nie wpaść w ich pułapkę. Jeśli więc mamy dzieci trzeba pamiętać, by rozwód nie wywarł na sądzie przekonania że odbije się to na dzieciach bardzo negatywnie. Należy wskazać jak rodzicie zajmują się pociechami mimo rozstania, zaproponować plan opieki po rozwodzie. Zadbać by świadkowie mówili o dobrych kontaktach z dziećmi obu rodziców i braku większego wpływu rozstania na pociechy.

Pamiętajmy także by nie zaogniać kontaktów między sobą. Bowiem drugi małżonek ma narzędzia by blokować rozwód. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Czy sąd zawsze orzeka o winie?

Tak, jeśli nie napiszemy w pozwie/odpowiedzi na pozew że nie chcemy tego orzekania. Wbrew temu co się myśli, orzekanie o winie to automat. To o tym by sąd nie orzekał trzeba mu zakomunikować.
Przepis bowiem mówi, że orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie.

W razie pytań czekamy ba maile - biuro@bbpkancelaria.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...