Reklama.
Wysokość alimentów.
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zatem w każdej sytuacji sąd będzie ważył indywidualnie. Musi zatem zadecydować, uwzględniając nie tylko potrzeby dziecka ale i możliwości finansowe rodzica.
Przykładowe kategorie w przypadku dziecka to:
1. Szkoła
– podręczniki, zeszyty
– przybory, pomoce szkolne, materiały plastyczne itp.
– składki klasowe, rada rodziców, ubezpieczenie
– koszty wyjść do kina, teatru itp. ze szkołą, zdjęcie klasowe itp.
– świetlica (obiady)
– w przypadku starszych dzieci, może tu się pojawić także komputer / laptop, oprogramowanie itp.
2. Zajęcia dodatkowe
3. Wyżywienie
4. Kosmetyki, środki czystości,
5. Ubrania
6. Większe wydatki jednorazowe typu sprzęt sportowy (łyżwy, rolki, rower), zdrowotne (aparat ortodontyczny), meble do pokoju, elektronika
7. Wyjazdy weekendowe i wakacyjne / opieka w czasie wolnym od zajęć szkolnych (wszelkie półkolonie, odpłatne zajmowanie się przez osoby trzecie)
8. Leczenie (uzasadnione prywatne wizyty np. dentysta), koszty leków (czy jakieś leki na stałe, leki z powodu infekcji)
9. Koszty dojazdów (np. szkoła, zajęcia dodatkowe)
10. Opłaty mieszkaniowe – czynsz, media, internet (część przypadająca na dziecko).
Oceniając możliwości finansowe partera czy partnerki w pierwszej kolejności należy się oprzeć na informacji co do ich zarobków. Jeśli jej nie posiadamy zawsze możemy wskazać wykształcenie/zawód i średnie zarobki rynkowe, podeprzeć się ogłoszeniami albo poprosić by sąd zasięgnął informacji z urzędu pracy, skarbówki, ZUS-u i zobowiązał partnera lub partnerkę do przedstawienia stosownych zaświadczeń.
Pamiętajmy że świadczenia "dodatkowe" lub "zastępcze" czyli z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7, z późn. zm.2)) podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji oraz świadczenia dla rodziny zastępczej nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego!
W razie zmiany sytuacji można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego!
Niezaspokojone potrzeby dziecka z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty. Oznacza to, że zasądzając alimenty sąd może uwaględnić także czas sprzed ich zasądzenia, czyli działać niejako z mocą wstecz.
Ukrywanie majątku.
Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych. Zatem prawo zna już sposoby na to by bronić się przed osobami, które wykonują zabiegi mające ukryć ich majątek.
Przedawnienie roszczeń o alimenty.
Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.