Kontakty z dzieckiem – przywilej czy obowiązek?
Prawnik w rodzinie
07 maja 2015, 11:59·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 maja 2015, 11:59Wychowując dzieci w związkach nieformalnych, a szczególnie gdy rozstaniemy się z naszym partnerem czy partnerką musimy pamiętać o takiej kwestii jak reguły prawne kierujące kontaktami z dzieckiem. Są one zupełnie niezależne od spraw związanych z posiadaną czy też nie władzą rodzicielską. Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem to bowiem nie przywilej rodzica a jego obowiązek!
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami niezależnie od posiadania czy też ograniczenia, zawieszenia czy nawet pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają nie tylko prawo ale i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Co to oznacza? Po pierwsze to, że nawet gdy rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej (czyli de facto możliwości decydowania o dziecku) to wciąż ma obowiązek z dzieckiem się kontaktować. Z doświadczenia wiemy, że wielu spośród rodziców zapomina o tym rozróżnieniu, tzn. o tym, że obowiązek kontaktu z dzieckiem jest niezależny od posiadania czy też nie władzy rodzicielskiej.
Jak prawo rozumie „kontakty z dzieckiem”?
Otóż przepisy rozumieją je poprzez przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych możliwości porozumiewania się na odległość, w tym komunikacji elektronicznej.
Kiedy koniecznym może okazać się ustalenie planu kontaktów z dzieckiem?
Wtedy gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców. W pierwszej kolejności sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich, rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Co w braku porozumienia? Rozstrzygnie sąd opiekuńczy.
Jak już wspomnieliśmy, niezależnie od posiadanej władzy rodzicielskiej czy też jej ograniczenia lub pozbawienia rodzic musi utrzymywać kontakt z dzieckiem.
Co jednak w sytuacji gdy kontakt z rodzicem wpływa źle na dziecko?
Co może zrobić rodzic, który jest zaniepokojony wpływem na swoje dziecko przez drugiego rodzica? Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem (nawet jeśli tenże rodzic posiada pełnie władzy rodzicielskiej i nie jest jej pozbawiany).
Sąd opiekuńczy może w szczególności:
– zakazać spotykania się z dzieckiem;
–zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu;
– zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd;
– ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość;
– zakazać porozumiewania się na odległość.
Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.
Zatem sąd może zdecydować tak nie tylko w stosunku do jednego z rodziców ale i nawet obojga. Oczywiście, sąd opiekuńczy może z czasem zawsze zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów (w tym na wniosek rodzica), jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Czekamy na Wasze maile: biuro@bbpkancelaria.pl