Rola położnej w życiu kobiety ciężarnej
Położna na medal
30 czerwca 2015, 10:25·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 czerwca 2015, 10:25Komentarz Haliny Biedroń, położnej, eksperta akcji społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”
Położna, to osoba, która sprawując opiekę nad kobietą w ciąży powinna służyć nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale również empatią, cierpliwością, opanowaniem i przede wszystkim zrozumieniem. Przyszłe matki to osoby z różnymi charakterami i temperamentami. Odróżnia je również różne podejście do samej ciąży. Nie wszystkie są planowane, zdarzają się też te nieplanowane a czasem także niechciane. Opieka położnej jest bardzo potrzebna każdej kobiecie w ciąży, nawet wtedy kiedy ciąża przebiega prawidłowo.
Przy okazji pierwszej rozmową z kobietą w ciąży położna powinna dokonać oceny z jaką osobą ma do czynienia i w jaki sposób dalej z nią rozmawiać. To kluczowa kwestia dla zbudowania partnerskiej i długotrwałej relacji.
Masz prawo do opieki położnej
Kobieta w ciąży powinna wiedzieć, że ma prawo do opieki położnej z przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) w której jest zarejestrowana od 21-go tygodnia ciąży. To podstawowa informacja o której kobiety dowiadują się często, niestety, dopiero po porodzie, kiedy położna pojawia się w domu młodej matki. Obowiązek poinformowania o prawie do tego typu opieki spoczywa na lekarzu prowadzącym ciążę lub położne Poradni Ginekologiczno-Położniczej.
Zaufaj położnej
Wizyty położnej mogą odbywać się w domu lub gabinecie położnej. Wybór należy do kobiety. Najważniejsze, żeby każda kobieta czuła się bezpiecznie przez całą ciążę wiedząc, że nad jej zdrowiem czuwa położna. Położna, do której może się zwrócić z najmniejszym problemem dotyczącym ciąży i nie tylko. Czasami wystarczy rozmowa przez telefon.
Rolą położnej jest maksymalnie dokładne poznanie środowiska przyszłej matki. Taki ogląd sprawy pozwala sprawować nad kobietą w ciąży opiekę. Stąd rozmowy z rodziną i najbliższym otoczeniem. W ich trakcie położna ma szansę opowiedzieć o trudnościach związanych z prowadzeniem ciąży i porodem, o zmiennych nastrojach przyszłych matek. To czas, w którym kobiety i ich najbliżsi przygotowują się na przyjęcie nowego członka rodziny. Niejednokrotnie położna w swojej pracy odgrywa rolę mediatora, prawnika i doradcy (współpraca z różnymi instytucjami społecznymi). Pomaga także w sprostaniu okolicznościom losowym. We wzajemnej relacji ważne jest także zrozumienie ze strony przyszłej matki, że położna ma pod opieką wiele kobiet. Dlatego zaakceptowanie wspólnych zasad ułatwi przyszłą współpracę na linii położna – kobieta ciężarna.
Opieka mężczyzny to bezpieczeństwo
Istotnym zadaniem położnej jest zaangażowanie męża albo partnera przyszłej matki w opiekę. Ważne, żeby miał on świadomość, że jego rola w tym okresie jest tak samo ważna jak rola ciężarnej. W większości mężczyźni o tym zapominają. A miłość i opieka ojcowska powinny być obecne od momentu poczęcia, a nie dnia narodzin. Dla kobiety w ciąży bliskość mężczyzny daje poczucie wielkiego, chyba nawet największego bezpieczeństwa. Spotykam się z sytuacjami w których trudno mówić o opiece mężczyzn, ponieważ są oni na emigracji zarobkowej. To bardzo wymagająca sytuacja w życiu rodziny. W takich przypadkach położna powinna jeszcze bardziej zaangażować się w opiekę.
Poznajemy swoje położne
Dobrą informacją jest to, że kobiety coraz chętniej otwierają się przed swoimi położnymi. Wiedzą, że zazwyczaj mają one dla nich więcej cierpliwości, opanowania i czasu niż lekarze czy często rodzina. Czasami rozmowy pacjentek z położnymi wyglądają jak przyjacielskie pogadanki. To w dużej mierze efekt ciężkiej pracy położnej. Ale zdobycie takiego zaufania to nieoceniona radość i satysfakcja.
Głównym celem kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Ważną kwestią jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Nominowanie i oddawanie głosów odbywa się za pośrednictwem strony
www.poloznanamedal.pl.
W tym roku spośród nominowanych położnych zostaną wybrane 3 najlepsze, które uzyskają największą liczbę głosów. Dodatkowo, konkurs wyłoni 3 najlepsze położne z poszczególnych województw. Nominacje i głosy przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 grudnia 2015 roku.
To już druga edycja kampanii. Patronat merytoryczny objęła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz portal edukacjapacjenta.pl