
Gwiazda FC Barcelony Leo Messi od 2007 r. stoi na czele „Fundacion Leo Messi”, działającej na rzecz zapewnienia edukacji i opieki zdrowotnej dla dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
W Polsce od jakiegoś czasu sukces sportowy zaczynamy łączyć z działalnością charytatywną i oddawaniem społeczeństwu. Nasi piłkarze najchętniej pomagają dzieciakom: tym chorym i z biednych rodzin. Powoli kształtuje się opinia, że postawa sportowa to więcej niż tężyzna fizyczna. Zaangażowanie w działalność charytatywną uznaje się również za miarę sukcesu na polu zawodowym - sugeruje, że sportowiec doszedł do etapu, na którym może już dzielić się swoimi przywilejami - nie tylko zasobami portfela, lecz także autorytetem i wsparciem wizerunkowym.
Nasze Stowarzyszenie już ma (uzasadnioną) słabość do piłkarzy, ponieważ od dwóch lat możemy liczyć na pomoc płynącą nie tylko od piłkarzy, ale też od fanów poszczególnych klubów. Przy cyklicznej akcji „Anioły Idą do Szkoły”, podczas której zbieramy wyprawki szkolne dla dzieci z najuboższych rodzin, od dwóch sezonów współpracujemy z Klubem Cracovia i Lechią Gdańsk, z wielkim wsparciem ich kibiców, a w tym roku dołączyła do nas jeszcze Jagiellonia Białystok. Gwiazda tego klubu, Piotr Grzelczak, został twarzą jesiennej zbiórki przyborów szkolnych, nagrywając specjalnie dla nas filmik i osobiście promując akcję na FB.
Warto wspomnieć jeszcze innych polskich piłkarzy, którzy wykorzystują swą sławę i sukcesy, aby zmieniać świat na lepsze. Na naszym polskim boisku aktywnie działają przede wszystkim Damian Radowicz Więcej o Damianie i Jakub Rzeźniczak Więcej o Kubie.
Rzeźniczak to trzykrotny Mistrz Polski, czterokrotny zdobywca Pucharu Polski, reprezentant i obrońca Legii Warszawa. Kuba wspiera Fundację Herosi, która pomaga małym pacjentom Kliniki Chirurgii Onkologicznej i dzieciakom z Instytutu Matki i Dziecka. Jego konto na FB obserwuje ponad 100 000 tys. fanów, których piłkarz regularnie prosi o pomoc dla potrzebujących. Sebastian Mila bez medialnego rozgłosu pomógł w sfinansowaniu operacji trenera Michała Globisza. Mariusz Stępiński organizuje co roku charytatywny turniej piłki halowej.* Taka postawa naszych piłkarzy przyczynia się nie tylko do stworzenia kultury, w której pomaganie jest częścią tożsamości sportowca: buduje również szacunek w grupie osób nieinteresujących się sportem. Sprawia, że postrzeganie sportowca w kontekście jedynie osiągnięć sportowych staje się płytkie - bo działalność charytatywna to pole dobrowolnych i świadomych wyborów człowieka.
Biznesowa Liga Pomocy to sportowo-charytatywna akcja, w której profesjonalni piłkarze i środowisko przedsiębiorców reprezentujących rozmaite branże jednoczą się wokół szczytnego celu, jakim jest pomaganie najmłodszym. Wydarzenie organizowane jest co roku przez IQ Sport Advisory Group, firmę Magellan.S.A. i władze samorządowe. Całkowity dochód z meczu charytatywnego w 2014 r. przeznaczony został na zakup sprzętu medycznego dla małych pacjentów Oddziału Dziecięcego Szpitala im. Św. Faustyny Kowalskiej w Łęczycy, w tym na sfinansowanie m.in. zakupu skanera naczyń krwionośnych oraz pulsoksymetru (urządzenia do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi.
„To nieprawda, że piłkarze w Polsce nie pomagają! – mówi Marcin Ciącio, partner w IQ Sport Advisory Group - może po prostu za mało jest zawodników takich jak Kuba Rzeźniczak, może za mało jest takich pomysłów jak #BLP?”
Z podziękowaniami za wczorajszy mecz i pozdrowieniami dla WSZYSTKICH piłkarzy,