O autorze
Polecamy, chwalimy się , wspieramy... Tu warto zajrzeć!

Calliya- muzyczne widowisko sceniczne na motywach baśni Hansa Christiana Andersena

Już 3 września w Teatrze Komedia odbędzie się premiera muzycznego widowiska scenicznego Calliya na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.


Szabłowska Studio i Teatr Komedia przygotowują widowisko Calliya – multimedialny spektakl dla młodej widowni, który łączy w sobie elementy musicalu, gry aktorskiej, tańca i akrobatyki.

Calliya to oparta na motywach baśni Calineczka Hansa Christiana Andersena historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej drogi i prawdziwej miłości. Przygody głównej bohaterki w metaforyczny sposób ukazują wyzwania, z jakimi współcześnie zmierza się każdy wchodzący w dojrzałe życie młody człowiek.


Nad widowiskiem pracują twórcy zainspirowani spektaklami dla dzieci wystawianymi na brytyjskim West Endzie. Za reżyserię, scenariusz i scenografię odpowiada Małgorzata Szabłowska, absolwentka Central Saint Martins College of Art And Design w Londynie, która ma na koncie realizacje projektów w największych halach w Polsce oraz przygotowywania scenografii i projekcje spektakli Adagio i Scherzo, PUPA w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.


Wkładamy bardzo dużo wysiłku, by stworzyć piękny projekt, który pozwoli widzom odetchnąć od bolączek dnia codziennego, zaszczepi w nich nadzieję i zainspiruje do realizacji marzeń. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, któremu wydawało się, że wszystko jest możliwe. Chcemy odwołać się do tego dziecka w każdym z nas i je zachwycić – mówi Szabłowska.


Autorem muzyki do spektaklu jest kompozytor Stanisław Syrewicz, który stworzył ścieżkę do ponad 30 spektakli (m.in. PUPA w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej) oraz 100 filmów, współpracując z takimi reżyserami, jak John Frankenheimer, Ken Russel, Ferdinand Fairfax, Andrzej Żuławski i Jerzy Skolimowski.

W spektaklu Calliya wykorzystano jego nigdy wcześniej niepublikowane utwory orkiestrowe. Ponadto ekipę realizatorską tworzą kostiumograf Katarzyna Rott, która realizowała stroje na rzecz festiwali Withby Goth Weekend i Lincoln w Wielkiej Brytanii, reżyserka światła Olga Skumiał, na co dzień projektująca oświetlenie do przedstawień teatralnych i produkcji telewizyjnych dla BBC, oraz odpowiadająca za choreografię Anna Hop, tancerka zespołu Polskiego Baletu Narodowego.

Jestem głęboko przekonana, że mamy zespół złożony z wybitnie utalentowanych i wrażliwych osób, których warsztat plastyczny czy ruchowy jest na absolutnie światowym poziomie – zdradza Małgorzata Szabłowska.

W spektaklu zagrają młodzi aktorzy dramatyczni. W Calliyę wcieli się Olga Kalicka (musical Ania z Zielonego Wzgórza, film Księstwo, seriale Rodzinka.pl i Plebania). O granej przez siebie postaci mówi, że zmienia się pod wpływem każdego nowo poznanego zwierzęcia i choć ma kolejne pragnienia, jedno pozostaje niezmienne – dopóki nie pozna Księcia, cały czas potrzebuje miłości.

Oldze Kalickiej partnerować będzie Sandra Staniszewska (spektakl Pływalnia, film Kamienie na szaniec, seriale Ojciec Mateusz i Komisarz Alex). Wchodzimy w świat, który jest złożony z trudnych doświadczeń życiowych. Opowiadamy nie tylko o magii marzeń, ale i determinacji, by wyjść z własnej klatki i mimo paraliżujących doświadczeń iść dalej i nie bać się nowych nauk, które niesie życie – wyjaśnia aktorka grająca Mysz i Matkę Żabę. Jak sama przyznaje, postacie zwierząt są alegoriami ludzkich zachowań.

Wtóruje jej Adam Adamonis, wcielający się w Kreta. Każda z postaci jest jakby z życia wzięta. Myślę, że człowiek najlepiej uczy się na metaforach lub gdy opowiada mu się anegdoty. Najwięcej wtedy rozumie, bo pracuje wyobraźnia – wyjaśnia aktor. Dodaje przy tym, że w zespole panuje duch wspólnoty. W naszej ekipie jest bardzo duża energia i intuicyjnie czuję, że dobór ludzi był strzałem w dziesiątkę. To nie był przypadek – tak miało być. Każdy dostał rolę dokładnie taką, jaką powinien w tym momencie swego życia – dodaje.

Na scenie nie zabraknie tancerzy, w tym Michała Adama Górala z programu You Can Dance. Zaskoczeniem dla widzów może być udział w projekcie wicemistrza świata w pole dance Patryka Rybarskiego (musical Metro, spektakle Koty i Upiór w operze). Myślę, że będziemy pierwszym spektaklem w Polsce, który pokaże w ujęciu baśniowym akrobacje na rurze jako bardzo integralną część historii – mówi Małgorzata Szabłowska. Patryk Rybarski zawieszony bowiem w powietrzu, wykona akrobacje na rurze w kostiumie Motyla. Takiego pomysłu, jaki my mamy na pokaz akrobacji na rurze, chyba nawet w Cirque du Soleil nie było – zapowiada Rybarski. Z kolei Karolina Banaszek jako Jaskółka z użyciem szarf porwie do lotu Calliyię.

Calliya będzie grana nie tylko w Warszawie w Teatrze Komedia. W okresie od października 2015 do czerwca 2016 zaplanowano 50 spektakli na terenie kraju dla minimum 30.000 widzów.

Obejrzyj trajler: Calliya - na podstawie Calineczki w Teatrze Komedia

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...