O autorze
Katarzyna Kwiecińska, Prezes i założyciel Stowarzyszenia "Od pasa w dół" skupiającego świadome swojej kobiecości panie. Publicystka, uparty komentator rzeczywistości. Mama małej Majki

Czy istnieje opieka poporodowa? Na co może liczyć świeżo upieczona mama?

Każda kobieta po porodzie powinna być otoczona opieką. Właśnie została mamą, nie do końca odnajduje się w nowej sytuacji, albo też nawet po przeczytaniu kilkunastu poradników na temat opieki nad dzieckiem, zupełnie nie wie jak wcielić w życie posiadaną wiedzę. Z pomocą przychodzi państwo, lekarze i położne.


Czy wiecie co nam przysługuje i jak powinniśmy być traktowane w tym szczególnym dla nas czasie połogu?

Przysługuje nam ciągła i profesjonalna opieka w miejscu zamieszkania, lub pobytu. Położna powinna się do nas zgłosić sama, po raz pierwszy nie później niż 48h po czasie otrzymania od szpitala dokumentów świadczących o urodzeniu się dziecka. Takich wizyt powinny być minimum 4.


Obowiązkiem doglądającej kobietę osoby jest czuwanie nad jej stanem zdrowia, czyli między innymi: badanie wysokości dna miednicy, kontrola odchodów połogowych, czuwanie nad prawidłowym gojeniem się rany krocza, sprawdzanie stanu piersi i brodawek sutkowych. Poza tym weryfikowane są czynności pęcherza moczowego i jelit oraz laktacja. Może też usunąć szwy po nacięciu krocza.


Bardzo ważnym aspektem takich wizyt jest też ocena stanu psychicznego,” relacji rodzinnych i wydolności opiekuńczej rodziny”. W przypadku „niepowodzeń położniczych”, lub też kiedy urodzone dziecko nie jest do końca rozwinięte, zbyt małe, lub z wadami urodzeniowymi, osoba sprawująca nad nami opiekę ma obowiązek zagwarantować nam pomoc psychologiczną. Ponadto, położna ocenia możliwości wsparcia i pomocy ze strony najbliższych, ocenia ralacje rodzinne, a nawet ma obowiązek porozmawiać z bliską kobiecie osobą, kontrolując czy matka dobrze radzi sobie w nowej sytuacji. W gestii położnej leży też poinformowanie bliskiej osoby o „zmianach fizycznych i reakcjach emocjonalnych
zachodzących w połogu”, oraz przygotowanie tejże osoby do udzielenia pomocy, lub wsparcia.


Każda kobieta ma prawo do 4 spotkań z położną, jednak może ich być więcej, zależy to od indywidualnego plany podyktowanego potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowotnego matki i dziecka, oraz sytuacji domowej.

W ramach zagwarantowanego nam prawa do opieki położna ma wnieść w nasze życie dużo wiedzy, powinna pomagać w pielęgnacji dziecka, udzielać rad i wskazówek. Motywować do ćwiczeń, propagować zdrowy styl życia, pokazać jak radzić sobie ze stresem i przeciwdziałać przykrym powikłaniom poporodowym, jak na przykład nietrzymanie moczu.

Rzeczywistość jest niestety zgoła odmienna. W dużych miastach bardzo często do opieki położnej nie dochodzi wcale. Przyczyny są różne, bardzo często kobiety nie chcą, żeby odwiedzał je ktokolwiek, jednak nie wyłącza to odpowiedzialności położnej. Wiele świeżo upieczonych matek nie ma w swoich priorytetach dzwonienia i szukania położnej, jeśli ta się do nich sama nie zgłosi. W mniejszych miastach jest zdecydowanie lepiej. Dużo osób się zna, liczba urodzeń jest mniejsza a kontakt łatwiejszy.

Stowarzyszenie „Od pasa w dół” zapoczątkowało Ogólnopolski Program Rehabilitacji Poporodowej, w tej chwili prowadzone są konsultacje ze specjalistami na temat opieki nad kobietami w połogu.
Chcielibyśmy poznać też Wasze zdanie na temat opieki poporodowej. Czekamy na wszystkie sugestie, historie i informacje, jak wyglądała Wasz powrót do kondycji z przed ciąży i czy miałyście okazję skorzystać z państwowego programu opieki? info@rehabilitacjapoporodowa.pl

więcej na temat Ogólnopolskiego Programu Rehabilitacji Poporodowej

podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. z 2012 r., poz. 1100) zobacz pełen tekst rozporządzenia

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić