O autorze
Edyta Sochacka – specjalista ds. turystyki dzieci i młodzieży, właścicielka Portalu Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl. Organizatorka wypoczynku dzieci i młodzieży. Hobby: dzieci, podróże, dobre filmy i książki.

Poradnik rodzica kolonisty

Wiosenna aura zachęca nas do planowania letnich wakacji, w tym wypoczynku naszego dziecka. Wielu rodziców właśnie o tej porze roku zastanawia się czy wysłać dziecko na pierwszą kolonię. Pobyt z noclegami poza domem to dla dziecka i całej rodziny przełomowy moment. Jeśli zastanawiacie się czy Wasze dziecko jest już wystarczająco samodzielne na obozowy start, przeczytajcie moje rady!


Czy moje dziecko jest dojrzałe na pierwszą kolonię?
Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie – to wie każda mama. Nie inaczej jest z dojrzewaniem do wielodniowego samodzielnego pobytu poza domem. Na rynku ofert wyjazdów kolonijnych spotkacie oferty nawet dla pięciolatków, ale to nie znaczy, że Wasz malec już w tym wieku musi być gotowy do kolonii.


Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że najwięcej dzieci osiąga samodzielność psychiczną potrzebną do wyjazdu na obóz w wieku 7-8 lat. Jednak zdarza się nierzadko, że wyjeżdżają sześciolatki i dobrze sobie radzą… Dziecko, które wyjeżdża pierwszy raz na kolonię powinno posiadać następujące umiejętności:
• samodzielnego ubierania się i rozbierania, składania swoich rzeczy oraz mycia się


• zmieniania codziennie bielizny i brudnych rzeczy na czyste

• rozpoznawania swoich rzeczy

• mniej więcej dobierania garderoby według okoliczności (np. wychowawca mówi, że idziemy do lasu, dziecko nie zakłada klapek basenowych lecz odpowiednie obuwie)

• podporządkowywania się poleceniom dorosłych

• godzenia się z wolą większości grupy

• nawiązywania podstawowych relacji z rówieśnikami

• mniej więcej wyczucia czasu, umieć odróżnić 10 minut od pół godziny

• zaufania do opiekujących się nim dorosłych, wiedzieć, że pierwszą osobą, do której zwraca się z problemem na kolonii to wychowawca

Oczywiście im młodsze dziecko, tym większą pomoc otrzyma od wychowawcy. Jego obowiązkiem jest dopilnować, aby każdy maluch założył czapkę od słońca czy wziął kurtkę z kapturem, jeśli będzie padało. Nie wymagajcie jednak sprawdzania czy zmienił bieliznę albo na pewno zabrał portfelik z pokoju… każde wyjście grupowe na kolonii ma zaplanowaną godzinę, dlatego im większa dojrzałość dzieci w samoobsłudze, tym lepiej!


Czy odczuwanie tęsknoty to krzywda dla dziecka?

Wysyłając dziecko na obóz, rodzice z reguły najbardziej obawiają się właśnie jego tęsknoty za domem. Często przenoszą lęk na dziecko, które słyszy rozmowy i pytania „a co zrobię jeśli on/ona zacznie tęsknić?”, „jeśli będzie tęsknić to pojadę po niego i zabiorę do domu” itp. W ten sposób rodzic podświadomie przekazuje dziecku postawę, że tęsknota to jest coś strasznego, krzywdzącego i nienaturalnego.

Tymczasem wystarczy uświadomić najpierw sobie, a później dziecku, że… to całkowicie normalne uczucie. Tęsknota świadczy o tym, że kochamy siebie nawzajem i dobrze czujemy się w swoim domu. Zamiast drżeć z obawy o kondycję psychiczną dziecka, lepiej je uprzedzić, że może tęsknić, zwłaszcza na początku kolonii. Prawie wszystkie dzieci tęsknią, a później nie żałują, że wyjechały, bo na kolonii codziennie dzieje się coś ciekawego i wesołego. Powiedzcie dziecku, że gdy będzie tęsknić to będziecie je wspierać wspólnie z wychowawcą i na pewno sobie poradzi.Jak zachęcić… i nie zniechęcić oto jest pytanie?!
Czasami bywa tak, że my jako rodzice widzimy, że nasze dziecko mogłoby już wyjechać na wypoczynek samo, ale ono stawia opór, widać, że się boi. I co wtedy? Oto kilka prostych sposobów, które pomogą wyjść Wam z impasu:

• lęk najczęściej wynika z braku wiedzy
Jeśli chcecie, aby malec wyjechał pierwszy raz na obóz, nie wystarczy po prostu zadać mu pytanie „czy chcesz w tym roku wyjechać na kolonię?”. Na tak zadane pytanie, bez wcześniejszej rozmowy na ten temat, najpewniej usłyszycie odpowiedź „nie!”. Rodzicu pamiętaj, że dziecko nie wie co to jest kolonia, jak wygląda życie na obozie, Twoją rolą jest dostarczyć mu odpowiedniej wiedzy.

• opisz dziecku co się dzieje na obozie
Skup się na zapewnieniach, że kolonijna grupa to nie to samo co klasa w szkole, że na obozach panuje wesoła atmosfera, codziennie są interesujące zajęcia i zabawy, organizowane są wycieczki, dzieci nie są zmuszane do jedzenia tego czego nie lubią, a wychowawczyni zawsze służy chętnie pomocą.

• powracajcie wiele razy do rozmów o kolonii zanim zadasz dziecku pytanie czy chce jechać
Udzielaj jak najbardziej szczegółowych informacji: o zakwaterowaniu, o myciu się (czasami dziecko może odmawiać wyjazdu z jednego konkretnego powodu np. boi się „podglądania” przy myciu lub spania po ciemku), posiłkach, wymaganiach samodzielności.

• pokaż dziecku zdjęcia dzieci na koloniach na stronie internetowej organizatora wyjazdu, na który masz ochotę dziecko wysłać.

Niech dziecko zobaczy uśmiechnięte buzie swoich rówieśników podczas pasjonujących zajęć i wycieczek, zwykle można także obejrzeć zdjęcia obiektu noclegowego i pokoi, a nawet łazienek.

Dopiero gdy po wielokrotnym omówieniu z dzieckiem szczegółów kolonii, stanowczo odmawia ono wyjazdu, zrezygnujcie z tych planów na rok. Nie można wysyłać na kolonię dziecka, które kategorycznie tego nie chce.

W następnym wpisie poradzę Wam jak wybrać dobrego i bezpiecznego organizatora – każdy rodzic powinien to wiedzieć!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...