O autorze
Uczymy Polaków zdrowego odżywiania. Dietetyka to dla nas nie tylko zawód, ale prawdziwa pasja. Swoją wiedzą i doświadczeniem z radością dzielimy się z każdym, kto jest gotowy na podjęcie wyzwania - pracujemy w ponad 20 miastach Polski. Współpraca z tysiącami osób, o różnych oczekiwaniach, pozwoliła nam na doskonalenie indywidualnego systemu pracy z każdym klientem. Tworzenie skutecznej diety opieramy na analizie preferencji kulinarnych oraz możliwości – zarówno tych finansowych, jak i czasowych. To wszystko po to, aby osiągnięcie zamierzonego wyniku nie tylko stało się możliwe, ale przede wszystkim dostarczało naszym podopiecznym motywacji i wiedzy do samodzielnego kontynuowania pozytywnego procesu zmian.

www.mojdietetyk.pl
Dołącz do nas na Fecebooku

Mały wegetarianin – za czy przeciw?

Coraz częściej spotykamy słowo wegetarianizm w telewizji, na ulicy i w kolorowych czasopismach. Wegetarianizm stał się najpopularniejszą dietą alternatywną XXI wieku. Czym tak naprawdę jest wegetarianizm i czy dieta ta jest odpowiednia dla każdego, w szczególności dla Twojego dziecka?


Wegetarianin czyli kto?
Wegetarianizm nie jest dietą jednorodną. Istnieje wiele odmian tego sposobu odżywiania, mniej lub bardziej rygorystycznych. Diety te polegają na wykluczaniu produktów pochodzenia zwierzęcego. Potocznie mówiąc o wegetarianach mamy na myśli laktoowowegetarianów, czyli osoby nie spożywające mięsa i ryb. W diecie laktoowowegetarian pojawiają się za to produkty takie jak miód, nabiał i jaja. Do wegetarianizmu należy też weganizm. Ta dieta z kolei nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.


Czy moje dziecko może być wegetarianinem?
Zadając te pytanie musisz odpowiedzieć sobie o jaki typ wegetarianizmu Ci chodzi.Nie powinieneś nawet się zastanawiać nad wprowadzeniem u dziecka diety wegańskiej. Dieta ta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowanie dziecka na takie składniki jak wapń, żelazo, cynk i witaminę B12. Rozwiązaniem są suplementy diety, ale chyba żaden rodzic nie chce faszerować tabletkami swojego dziecka od najmłodszych lat. Należy tutaj dodać, że mleko stanowi podstawę diety dziecka do 2 roku życia. Jeśli chodzi o laktoowowegetarianizm, nazywany po prostu wegetarianizmem to można nad tym się dłuższą chwilę zastanowić.

Wady i zalety wegetarianizmu
Wprowadzenie u dziecka dobrze zbilansowanej diety wegetariańskiej może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy choroby układu krążenia. Ponadto wegetarianie są przeważnie szczuplejsi od swoich rówieśników jedzących mięso. Dieta wegetariańska zawiera mniej kwasów tłuszczowych nasyconych oraz cholesterolu, musisz jednak pamiętać, że tłuste sery i jaja nie powinny pojawiać się w zbyt dużej ilości w diecie, nawet w tej, w której nie ma mięsa.


Zbilansowanie diety małego wegetarianina wymaga czasu i wiedzy, a źle skomponowana jest zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka.
Młody organizm jest bardziej narażony na niedobory składników pokarmowych. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze dzieci mają mniejsze zapasy niektórych składników mineralny i witamin oraz w ich organizmie zachodzi wiele procesów, które powodują, że rosną i dojrzewają, a nawet mały niedobór może skutkować zahamowaniem wzrostu.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć