O autorze
Matka, żona, KOBIETA.

Z krwi i kości.

Pasjonatka mody, fotografii, dobrego smaku.

Zakochana w muzyce klasycznej i książkach.

Bloguję, bo lubię.

Bloguję, bo chcę!

Szkoła Rodzenia - tak czy nie?


Informacja o ciąży nie była dla mnie zaskoczeniem. Na te magiczne dwie kreski czekałam z utęsknieniem. Kiedy wreszcie pojawiły się na teście byłam szczęśliwa i pełna emocji.
Udało się! Zaczyna się nasza wspólna 9 miesięczna przygoda.

Od razu do głowy przyszły mi książki, które powinnam przeczytać, strony internetowe, które powinnam odwiedzić i miejsca, które powinnam poznać.
Jednym z takich miejsc okazała się na mojej liście obowiązkowa SZKOŁA RODZENIA.
Fantastycznie było poczuć klimat amerykańskich filmów, na których to tata i mama przyszłego dziecka chwalą się płcią oraz imieniem maleństwa opowiadając nierzadko, jak bardzo cieszą się z obecnego stanu i oczekują nadejścia TEJ chwili.

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Zajęcia zazwyczaj dzielone są na dwie części: teorię i ćwiczenia praktyczne.
W części pierwszej pani prowadząca - czy to lekarz czy położna - w zależności od tematu danych zajęć opowiada nam przygotowane przez nią treści. Wykorzystuje do tego często slajdy. Również akcesoria typu lalka;) tematyka ściśle związana z samym porodem czyli np.przebieg i konsekwencje cesarskiego cięcia oraz związana z pielęgnacją noworodka czy sposobem karmienia.


Na zajęciach tych poznasz tajniki przewijania dziecka, kąpania, przebierania. Dowiesz się, jak trzymać dziecko, jak pielęgnować pupę niemowlaka.

Zdobędziesz również informacje dotyczące sfery psychicznej kobiety i poznasz odpowiedzi na pytanie, czy warto zabrać na poród męża.
Tak było u mnie.

Ćwiczenia praktyczne to głównie ćwiczenia, które mają przygotować Cię do porodu naturalnego. Sposoby oddychania, sposoby na uśmierzenie bólu czy po prostu ćwiczenia rozciągające.
Często pokazywane są również sposoby noszenia dziecka w chuście oraz nauka wiązania chusty.
Towarzyszący panowie uczą się za to, jak uśmierzać bóle skurczowe delikatnym masażem.

Jak oceniam wartość zajęć w szkole rodzenia?

Zajęcia być może nie dadzą Ci uczucia pełnego przygotowania do porodu oraz opieki nad dzieckiem, ale na pewno pozwolą Ci poczuć się mimo wszystko bezpieczniej i pewniej.
Będziesz wiedziała jak zadbać o dziecko w pierwszych dobach jego życia. Zapoznasz się z formami znieczulenia przy porodzie naturalnym oraz cesarskim cięciu.
Na pewno poznasz wiele ciekawych par, które tak jak Ty, będą rodzicami po raz pierwszy i które tak jak Ty mają te same obawy - jak to będzie.
Cie ciekawe, na zajęciach spotkałam dwie mamy, które już miały swoje pierwsze dziecko, chciały jednak przypomnieć sobie pewne informacje.

To ciekawy i interesujący sposób zdobycia podstawowej wiedzy na temat porodu i pobytu w szpitalu.
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, warto zapoznać się z ofertą szkół w rodzinnym mieście.

Pamiętaj, zajęcia w przyszpitalnej szkole rodzenia często nie gwarantują przyjęcia w dniu porodu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...