O autorze
Jestem terapeutką dzieci z autyzmem oraz wczesnego wspomagania rozwoju, pedagogiem specjalny, ale co najważniejsze mamą synka. Prywatnie - wesoła, otwarta, uparta, dążąca do celu, ucząca się odpuszczać sobie każdego dnia choć trochę, uwielbiam czytać i dowiadywać się nowych rzeczy, staram się zachwycać każdym dniem, codzienne pytam się "co dobrego dziś mnie czeka" i niech tak już pozostanie...

każdy TO robi...

http://ryms.pl/ksiazka_szczegoly/54/o-malym-krecie-ktory-chcial-wiedziec-kto-mu-narobil-na-glowe.html
Długo zastanawiałam się czy napisać właśnie o TYM… W końcu to taki duży temat tabu wśród dorosłych i znacznie mniejszy wśród dzieci. Ostatnio pracuję z kilkoma dziećmi, z TYM problemem i obserwuje swojego prawie dwu letniego syna, który zupełnie nie ma z TYM…żadnych problemów…


W czym rzecz? W KUPIE!

W brew pozorom to niestety nie jest sama fizjologia … Właśnie w tej sferze objawiają się dziecięce lęki i doświadczenia z przeszłości, które przepełnione były bólem i strachem (zabiegi medyczne, zaparcia, „lewatywy”). U dzieci z autyzmem często dodatkowo stanowią element zaburzeń sensorycznych.

Jak sobie z tym radzić?

Po pierwsze, należy obrać wieloetapową strategię. Małymi kroczkami obniżać lęk dziecka. Jeśli dziecko ma zaparcia – pomóc może dobrze dobrana dieta oraz terapeuta SI, który ułoży sekwencję ćwiczeń i masaży pomagającą zwiększyć perystaltykę jelit, odprężyć.
Jeśli jest to duży lęk, należy podejść do tego inaczej. Małymi kroczkami należy oswajać lęk przed toaletą, a z drugiej strony pokazać dziecku, że robienie kupy to nic wielkiego – każdy ją robi!

Do pracy z „kupowym” problemem polecam Wam dwie książki:
1. „mała książka o kupie” – bardzo dobitnie obśmiesza temat tabu i pokazuje czytelnikowi, skąd się kupa w ogóle bierze i że każdy puszcza bąki!!!
2. Drugą książkę odkryłam niedawno – wydaje się być pozycją dla młodszych dzieci, traktującą temat nie wprost. „Bajka o małym kreciku, który chciał się dowiedzieć, kto narobił mu na głowę”. Na „youtube” znalazłam również krótki filmik o tej bajce.


„Kupowy” problem może się wydawać śmieszny, ale na pewno nie dla tych którzy go mają!

Owocnej pracy ;-)
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić