O autorze
Zgłębiamy tajniki bycia mamą i tatą w naszym zabieganym świecie. Czasem przystajemy na chwilkę i zastanawiamy się jak dzieci zmieniają nasze życie na leprze. A czasem wątpiąc we własne możliwości zastanawiamy się czy na pewno wszystko robimy dobrze. Bo przecież dla nas najważniejsza na świecie jest miłość i tysiące buziaków przed zaśnięciem.

"Tańsze niż gry wideo i zdrowsze niż lody! Czego dzieci chcą naprawdę?"

Czy istnieje magiczny sposób na ukojenie, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, ba! magiczna recepta na lepsze zachowanie? Eksperci od wieków stawiają śmiałe (nie zawsze trafione) tezy na ten temat. Dlatego najlepiej ekspertów wysłać na chwilę na lody, a zamiast "metody" na wszystko — posłuchać rodzicielskiej intuicji i natury.


Recepta na mądrą poradę zaczyna się od pokory autora!
Steve i Shaaron Biddulph

Eksperci mogą być niebezpieczni. Na szczęście to nie jest książka ekspertów! Proszę, potraktuj ją jako przyjacielską sugestię i wsparcie ‒ dla ciebie i twojej rodziny.

Dlaczego dzieci są "niegrzeczne" i czy w ogóle można zdefiniować niegrzeczność?
Po zadaniu takiego pytania, rozgorzałaby prawdziwa dyskusja, rodzice, pedagodzy, psycholodzy i wszyscy, którzy wiedzą najlepiej — debatowaliby pewnie bez końca. jednak odpowiedź jest tak naprawdę, prostsza niż można by przypuszczać!

Zamieńmy słowo niegrzeczny na inne — adekwatne do sytuacji.

Wyobraźmy sobie, że przysłowiowy Jaś zbił wazon podczas wizyty u babci. Niegrzeczny ten Jaś, prawda? A może... A teraz wyobraźmy sobie, że Jaś zbił wazon, ponieważ:
a) Świetnie się bawił i biegał jak szaleniec - czy dobra zabawa i trochę nieuwagi to synonim "niegrzecznego"?
b) strasznie się nudził, bo nikt nie zwracał na niego uwagi i zaczął się bawić wazonem lub co gorsza stłukł go specjalnie, żeby mama/tata i dziadkowie oderwali się na chwilę od kawy. Czy teraz Jaś jest "niegrzeczny"?

Pewnie część z Was stwierdzi, że tak, ale zabawmy się i użyjmy innego słowa. A gdyby tak, przykry wypadek z wazonem wydarzył się, bo Jaś był ciekawski/nieuważny/zły/samotny? Żadne z tych słów nie jest synonim słowa "niegrzeczny".

Świetne podsumowanie tego problemu, pojawiło się w książce dla rodziców "Wszystkie sekrety szczęśliwego dzieciństwa"

Dzieci są niegrzeczne, ponieważ się nudzą.
Czy jest coś, co mógłbyś zrobić, by rozbudzić ich zainteresowania – zaprosić kolegów, zorganizować pudło z rozmaitościami i wymyślać z dziećmi różne zabawy, abyście razem nie czuli się jak w klatce?

Dzieci są niegrzeczne, ponieważ czują się niechciane.
Czy możesz poświęcić dziecku dużo pozytywnej uwagi i fizycznego kontaktu? A czy ty jesteś zrelaksowany i wystarczająco zadowolony, by dać im poczucie bezpieczeństwa?

Dzieci są niegrzeczne, ponieważ są przez to zauważane.
Zwróć uwagę na „uśmiech Mony Lizy”, znak, że trzeba poświęcić dziecku nieco uwagi, aby osiągnąć pozytywny rezultat.

Czy teraz już wiecie, co jest "Tańsze niż gry wideo i zdrowsze niż lody! Czego dzieci chcą naprawdę"? Miłość, uwaga, czułość, dotyk, poświęcony czas i jeszcze raz miłość!


Steve i Shaaron Biddulph wyciągnęli do rodziców pomocną dłoń, a nie grożący palec. Z pewnością jeszcze nie raz zajrzymy do ich książek. A wszystkim rodzicom gorąco polecamy lekturę — pamiętajcie sztuką jest wybierać w gąszczu "porad" i "metod". Bo Mama czyta, to co dobre!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...