O autorze
Po pierwsze mama. Rocznych bliźniaków i półtorej roku starszej Mai. Przekonana, że odnalazła złoty środek, by wychować naprawdę szczęśliwe dzieci. Uwielbia twórczo spędzać czas ze swoimi Zbójami. Tańczyć salsę, gotować, piec i ćwiczyć na siłowni. Może więc powiedzieć, że robi w życiu wszystko to, co kocha!

Bliźniaki - da się je karmić piersią?

Fot. materiały własne
Fot. materiały własne


Wiele bliźniaczych mam zadaje sobie to pytanie, choć większość z nich od razu skreśla tę możliwość. No bo jak to? Koleżanka, ciocia, babcia nie dały rady wykarmić jednego dziecka, a ja mam zapewnić pokarm dwójce? Jak ja to zrobię? Kiedy znajdę czas na rozkręcenie laktacji? Jak zmusić piersi by produkowały pokarm dla dwójki, skoro ciało jest przystosowane do tego,by wykarmić jednego maluszka? I ostatnie, najważniejsze: jak ja ich będę karmić…razem, a może osobno? i jeśli tak, to który maluch będzie pierwszy?


Bardzo, ale to bardzo chciałam karmić moje dzieci piersią. Te wszystkie reklamy i nagabywania ze wszystkich stron, że mleko matki to najlepsze co można dać dziecku do szóstego miesiąca życia, a nawet i dłużej? Czy mi się udało?

Odpowiem tak:
Karmienie piersią to kwestia psychiki.

To od matki, i tylko i wyłącznie od matki dziecka zależy czy to udźwignie. Czy poradzi sobie z częstym, bo nawet dwu, trzy lub czterokrotnie częstszym przystawianiem malucha do piersi? Tak, bliźniaki też trzeba przystawiać na zmianę, raz jedna pierś, raz druga, bo każde z dzieci ma inny odruch ssania, który stymuluje biust do wytwarzania pokarmu.

Ale da się to zrobić.
Jedną z najważniejszych rad, jakie usłyszałam na początku swej drogi jako mamy bliźniaków była rada położnej laktacyjnej w szpitalu. „Nie stresuj się, Kochanie, bliźniaki mają taki niesamowity instynkt…każde z nich wie, że musi czekać. Jasne, popłacze chwilę, ale Ty przytrzymaj tego, zmień mu pierś tak ze 3-4 razy, aż się naje a potem przyłóż do piersi tego drugiego”. Co miałam robić? Zastosowałam.


Na początku, gdy maluchy są leciutkie (moi chłopcy ważyli po 3 kilogramy każdy) warto zaplatać kołdrę w rulon, kłaść sobie na brzuch, po obu stronach położyć po jednym dziecku i…karmić. Okej, jest trochę roboty z tym „przekładaniem” i zmienianiem stron, ale naprawdę się da! Takie maluchy się jeszcze nie ruszają, zawsze też możesz poprosić kogoś z rodziny o to, by pomógł Ci przystawić lub zamienić miejscem dzieci. Równie dobrze można kupić specjalną poduszkę do karmienia w kształcie banana.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE