Chusta do noszenia dzieci. Ramię zakładkowe kontra ramię proste, czyli jak dobrać chustę kółkową?
Magdalena Flaga
30 listopada 2017, 09:49·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 listopada 2017, 09:49ZALETY
Chusta kółkowa to najprostsze rozwiązanie dla rodziców, chcących nosić swoje nawet jeszcze niesiadające samodzielnie dzieci. Ta popularna chusta ma wiele zalet:
przydaje się w awaryjnych sytuacjach, kiedy trzeba szybko i skutecznie zamotać dziecko
Zajmuje mniej miejsca niż długa chusta
nie wymaga wielu umiejętności
daje się szybko „oswoić”
Socjolog, Doradca Noszenia Dzieci w chustach i nosidłach miękkich ClauWi® po kursie zaawansowanym.
WADY
Niestety, chusta kółkowa to nie tylko zalety i szybkie motanie. Największym jej mankamentem jest fakt, że cały ciężar dziecka spoczywa na jednym ramieniu noszącego, co jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Z tego powodu chustę kółkową poleca się raczej na chwilę, na szybkie wyjście (do sklepu, po starszaka do przedszkola...), a nie na kilkugodzinne noszenie.
JAK NOSIĆ?
W chuście kółkowej dziecko można nosić zarówno centralnie z przodu, jak i na biodrze; w przypadku, gdy nosząca jest kobieta o dużym biuście -na jednej piersi.
Kółka wiążemy z odwróconą krawędzią (w przypadku dzieci niesiadających) albo bez odwracania, gdy dziecko jest starsze.
ROZMIARY, SPLOTY, SKŁAD, KÓŁKA
Najczęściej spotykane długości chust kółkowych zaczynają się od 1,7m a kończą na około 2,2m; przy czym pamiętać należy, że wszystko zależy od firmy. Little Frog oferuje nam chusty w długościach od 1,7m do 2m, Lenny Lamb 2,1m, Natibaby 1,7m, 2m, 2,2m, a Storchenwiege 2m- to tylko przykładowe firmy, ale długości chust kółkowych są bardzo podobne.
Tego typu chusty powinny być tkane splotem skośno-krzyżowym, jodełkowym, diamentowym, serduszkowym albo żakardowym; splotów jest baaaardzo bardzo dużo, a ważne jest głównie to, żeby nie był to splot prosty, który uniemożliwia dobrą „pracę” chusty i jej dociągnięcie.
Czy w przypadku chust kółkowych ważny jest skład? Prawdę mówiąc- dobre będą wszystkie domieszki do bawełny z wyjątkiem bambusa, który jest zbyt śliski i spowoduje ślizganie się chusty na kółkach; uniemożliwi to zamotanie „na sztywno”, przez co chusta nie da odpowiedniego podparcia i stabilizacji dziecku, a rodzicowi odbierzekomfort noszenia.
Kółka stosowane w chustach mogą być aluminiowe albo plastikowe, przy czym- bez dwóch zdań- polecam te pierwsze. Aluminiowe są i wytrzymalsze,
i bezpieczniejsze; trzymają materiał tak, że nie poluzuje się nawet o milimetr. Mają odpowiednie atesty i są matowe, żeby odpowiednio trzymać tkaninę. Na kółkach plastikowych materiał ślizga się i trudniej jest go dociągnąć; nie trzyma materiału również po dociągnięciu.
Kółka mogą mieć różne rozmiary: rozmiar S – najmniejsze – średnica kółek to 5,1 cm, rozmiar M – średnie – średnica kółek to 6,4 cm, rozmiar L – duże – średnica kółek to 7,6 cm.
Według mnie najwygodniejsze (niezależnie od długości chusty) są kółka w rozmiarze L i najłatwiej dociągnąć przez nie materiał.
DLA KOGO?
Dla kogo jest przeznaczona chusta kółkowa? Odpowiedź jest prosta: dla (niemal) wszystkich. Można w niej nosić dzieci od urodzenia, dbając o zapewnienie symetrii (częste zmiany ramienia, na którym nosimy);
odradzana jest jedynie w przypadku stwierdzenia u dziecka asymetrii.
JAKIE RAMIĘ?
Na koniec najważniejsze: chusty dzielą się na te z ramieniem zakładkowym i ramieniem prostym. Czym jest ramię? To wykończenie chusty, zszycie przy kółkach.
Czym się różnią?
Ramię zakładkowe jest pozszywane, ma plisy,przez co nie możemy rozłożyć chusty całkowicie na ramieniu. Szwy często są grube, a materiał dość wąsko zszyty, może sprawiać dyskomfort – choć wcale nie musi :)
A ramię proste? Nie ma zakładek, materiał jest przeciągnięty przez kółka i zszyty równoległymi szwami. Pozwala to na regulowanie rozłożenia na ramieniu, może bardziej dostosować się do rozmiaru ramienia. Gładko otula ramię, nie wżyna się w ciało. To istotne, gdy cały ciężar dziecka spoczywa tylko na jednym ramieniu noszącego.
Każdemu wygodnie jest w czym innym, dlatego zawsze warto się przymierzyć do różnych typów chust.