Mamy i Tatusiowie chcący zacząć nosić swoje dziecko w chuście poszukują rad bardziej doświadczonych rodziców. Bardzo często decydują się na konsultacje indywidualne albo warsztaty prowadzone przez Doradcę Noszenia.
Socjolog, Doradca Noszenia Dzieci w chustach i nosidłach miękkich ClauWi® po kursie zaawansowanym.
Doradcy Noszenia to osoby, które skończyły specjalny kurs i zyskały uprawnienia pozwalające prowadzić prywatne konsultacje oraz warsztaty zbiorowe dla rodziców i par spodziewających się potomka. Na takim kursie zdobywamy wiedzę podstawową z zakresu anatomii, wykonujemy ćwiczenia, które pozwalają nam lepiej zrozumieć jak rozwijają się dzieci w pierwszym roku życia. W toku szkolenia dowiadujemy się o zaletach jakie niesie ze sobą noszenie i korzyściach z niego płynących dla noszącego i noszonego. Rozmawiamy o kangurowaniu, noszeniu bliźniąt oraz o tym, jak dostosować chustę i wiązanie do potrzeb rodzica. Poza częścią teoretyczną Doradcy Chustowi muszą doskonale posiąść umiejętność wiązania chusty.
Uważam, że spotkanie z Doradcą jest bardzo przydatne jeżeli zależy nam na tym, żeby prawidłowo wiązać chustę. Powinno zależeć wszystkim chcącym nosić, ponieważ złe wiązanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Uczenie się z filmików zamieszczonych w Internecie jest bardzo złym pomysłem, bardzo wiele z nich prezentuje przestarzałe, często bardzo niebezpieczne wiązania, a do tego wykonane niestarannie. Poza tym spotkanie z taką osobą jest zazwyczaj bardzo przyjemnym doświadczeniem. Możemy poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, zobaczyć i podotykać wiele różnych rodzajów chust i nosideł miękkich oraz ćwiczyć pod fachowym okiem, które wychwyci każdy nawet najmniejszy błąd i pokaże triki, które ułatwią poradzenie sobie z czasami sprawiającym kłopoty materiałem. Osoby, które zajmują się nauką wiązania chust znajdziecie np. na stronie clauwi.pl w zakładce: Nasi Doradcy Noszenia (moje nazwisko również tam widnieje).
Spotkania indywidualne zazwyczaj wyglądają podobnie. Najczęściej odbywają się w domu maluszka, przez wzgląd na komfort psychiczny jego
i rodziców. Malec mógłby być niespokojny w nowym miejscu, co zdenerwowałoby mamę, tworzyłoby to błędne koło a nauka wiązania na pewno by się nie udała. Wizyta twa około 2-3 godzin, zazwyczaj na jej początku Doradca odbywa krótką pogawędkę na temat zasad prawidłowego wiązania, pozycji do jakiej dążymy i podstawowych aspektach związanych
z chustonoszeniem. Następnie dobiera odpowiednie wiązanie dla noszącego
i noszonego, zazwyczaj dwa, ale wszystko zależy od tego z jaką sprawnością rodzice je opanowują. Ćwiczymy najpierw na lalce a potem z dzieckiem. Ilość powtórzeń zależy od umiejętności taty albo mamy (lub taty i mamy). Podczas spotkania rodzice mogą przymierzyć różnego rodzaju chusty
i nosidła, które zazwyczaj przywozi ze sobą osoba ucząca. Koszt wizyty Doradcy jest bardzo zróżnicowany, zależy od doświadczenia i ilości uczonych wiązań ale przede wszystkim od miejscowości w jakiej się znajdujemy, w większych miastach kwoty są wyższe, ale wahają się miedzy 120zł do nawet 250zł. Zawsze musimy pamiętać, że nawet najlepszy Doradca nie zastąpi treningu. Musimy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć aby nasze wiązania były idealne.
Przy warsztatach grupowych również zaczynamy od części teoretycznej, (ja na przykład w formie krótkiej prezentacji, które potem trafia do uczestników w formie elektronicznej) trochę inaczej jest z samą nauką wiązań. Ze względu na dużą ilość osób Doradca nie jest w stanie obdarzyć wszystkich taką samą uwagą jak na spotkaniu indywidualnym. Od rodziców wymaga się dużej zdolności obserwacji. Najpierw prowadzący wykonuje wiązanie a uczestnicy obserwują (tak samo jest na konsultacjach prywatnych) a następnie przystępujemy do wspólnego wiązania, ćwiczymy do skutku, aż wszystkie mamy opanują wiązania. Trwa to mniej więcej 2-3 h. Dużym wsparciem dla mam, które nigdy nie miały chusty w ręku są uczestniczki, które posiadają już spore umiejętności w zakresie wiązań, a chciały tylko upewnić się co do ich wykonania. Warsztatom zawsze towarzyszy wspaniała atmosfera i jest to cudowna forma spędzenia wolnego czasu. Koszt takiego spotkania to od 50zł do 100zł, czasami możemy znaleźć także darmowe organizowane przez fundacje albo lokale sprzyjające matkom z dziećmi.
Zdjęcia: Warsztaty w Fundacji Mamy Wołomin oraz Warsztaty organizowane przez Lulu Cafe & Baby Shop w Radzyminie.
Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące chustowania, konsultacji i warsztatów to bardzo serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną. Na wszystkie na pewno szybko i chętnie odpowiem.