O autorze
Szczęśliwy ojciec dwóch córek, Marty i Marysi.
Z wykształcenia ekonomista.
Pasjonat gier planszowych i instruktor Karate, wcielił obie te pasje w swoje życie zawodowe.
Od wielu lat z zamiłowaniem pracuje z dziećmi na szczeblu sportowym, oraz jako propagator gier planszowych. Na co dzień pozytywnie zakręcony idealista i niepoprawny optymista.

przedszkolne urodziny

Urodziny dziecka, w których uczestniczyć mogą również jego koleżanki i koledzy z przedszkola, cieszą się coraz większym powodzeniem.


Często zastanawiamy się co nasze dziecko powinno zabrać ze sobą jako prezent, kiedy jest na taką imprezę zaproszone.
Moim zdaniem, wpajając zasady dobrego wychowania, powinniśmy uczyć nasze dziecko że powinno mieć ze sobą jakiś drobny upominek dla młodego jubilata. Uważam że prezenty te powinny być wybrane z dbałością, jednak cenowo powinny mieścić się w granicach tak zwanego drobiazgu. Zdarza się że w jednym miesiącu, nasze dziecko jest zaproszone na więcej niż jedną taką imprezę i dla wielu rodziców taki wydatek będzie bardzo istotny.
Nie jest łatwo powiedzieć wtedy dziecku że do jednego kolegi może pójść a do drugiego już nie. Kwestia wydatków nie jest jednak jedynym ważnym zagadnieniem. Równie ważny jest aspekt towarzyski takiej imprezy. Mam na myśli to, że istotne jest by dzieci w tym dniu czekały na swoich kolegów a nie na prezenty które ze sobą przyniosą. Jeżeli zwyczajem wśród dzieci jest obdarowywanie się "drobnymi upominkami", wtedy łatwiej świętującemu dziecku skupić się na koleżankach i kolegach oraz na dobrej zabawie. Same prezenty stanowią dodatkowy miły akcent,- istotny, ale nie najważniejszy.

Moją propozycją na taką okoliczność są oczywiście gry. Oprócz dużych okazałych gier planszowych dostępnych jest bardzo dużo gier karcianych, które cenowo są o wiele tańsze, natomiast poziomem rozrywki często dorównują dużym grom planszowym. W kolejnych wpisach, przedstawię kilka propozycji gier które świetnie sprawdzą się zarówno na urodzinowe prezenty dla kolegów i koleżanek z przedszkola, jak i dla naszych dzieci kiedy potrzebujemy drobnego prezentu, bez większej okazji.

Dziś przedstawię Państwu grę PIOU PIOU, wydawnictwa DJECO, która jest świetną propozycją dla dzieci 5-7 lat.

To pełna emocji gra, którą uwielbiają dzieci, a i rodzice, mający ochotę spędzić odrobinę czasu ze swoimi pociechami, będą się dobrze bawić.
Gra przebiega w bardzo prosty sposób.
Rozdajemy każdemu graczowi po 4 karty i układamy na środku stołu 18 kart jajek i talię kart które pozostały po rozdaniu. Będzie ona tzw. "talią do uzupełniania".
Grę rozpoczynamy od najmłodszego gracza, po czym kolejka przechodzi na gracza z lewej strony. Należy pamiętać że na zakończenie swojej rundy zawsze uzupełniamy karty na ręce do czterech, o czym będę kilkakrotnie przypominał.
W trakcie swojej rundy gracz może wykonać jedną z 4 akcji:
1. Wyłożyć trzy karty: kogut, kura i gniazdo (cała rodzina), w zamian zdobywając jedno jajko ze środka stołu (następnie uzupełniamy karty do 4);
2. Jeżeli jakiś gracz posiada przynajmniej jedno jajko, można wyłożyć przed niego kartę lisa. Odbieramy w ten sposób jajko od rywala (lis kradnie jajko), chyba że atakowany gracz posiada i wyłoży 2 karty kogutów (2 koguty są w stanie przepędzić lisa). Na zakończenie rundy gracze uzupełniają karty do 4;
3. Jeżeli gracz posiada już jakieś jajko i w trakcie swojej rundy wyłoży na stos kart zagranych 2 karty kur,- jego jajko zostaje wysiedziane i wykluwa się z niego kurczaczek (odwraca jajko na drugą stronę kurczaczkiem do góry). Wykluty kurczak nie może zostać zaatakowany kartą lisa.
4. Jeżeli nie chcemy, lub też nie jesteśmy w stanie zagrać żadnej z powyższych akcji, - możemy wymienić jedną kartę na kartę z tali do dobierania i na tym kończy się nasz ruch.


Grę wygrywa gracz który jako pierwszy zdobędzie 3 kurczaki.

Przejrzystość zasad oraz niesamowicie wciągający przebieg gry Piou Piou, oraz zabawna grafika, zapewniają wszystkim graczom świetną rozrywkę, a ponad to gra trwa ok. 10 min, więc nawet "bardzo zajęci rodzice" będą w stanie zagrać w nią z dziećmi.
http://venco.pl/piou-piou.html
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...