O autorze
Szczęśliwy ojciec dwóch córek, Marty i Marysi.
Z wykształcenia ekonomista.
Pasjonat gier planszowych i instruktor Karate, wcielił obie te pasje w swoje życie zawodowe.
Od wielu lat z zamiłowaniem pracuje z dziećmi na szczeblu sportowym, oraz jako propagator gier planszowych. Na co dzień pozytywnie zakręcony idealista i niepoprawny optymista.

gra pełna współpracy


Gry planszowe dostarczają graczom dużo dobrej zabawy ale jest sporo dzieci którym przegrana rozgrywka, sprawia wiele przykrości. Czasem po rozegraniu gry możemy spotkać się z efektem odwrotnym od zamierzonego,- chcieliśmy się pobawić z dzieckiem a na koniec mamy łzy...
Rodzice często "podkładają się" w grze aby zapewnić dziecku zwycięstwo, ale nasze umiejętności aktorskie mogą okazać się niewystarczające i takie zachowania zazwyczaj są dla dziecka, które zna swojego rodzica jak nikogo innego, po prostu czytelne.
Bardzo wrażliwe pod tym względem są szczególnie dzieci wieku 4-6 lat.
Moim zdaniem wiek 6 lat jest odpowiednim by uczyć dziecko "godnego" wygrywania i przegrywania w grach i zabawach, ale jest to sprawa dość indywidualna.
U młodszych dzieci, którym chcielibyśmy zaoszczędzić przykrych emocji związanych z przegrywaniem sprawdzą się gry kooperacyjne.
Polecę dziś Państwa uwadze grę "Smoczy skarb", wydaną przez wydawnictwo G3.

Celem gry jest dotarcie do kufra ze skarbem. Żeby było ciekawiej, skarbu strzeże smok.
Ponad to kufer zamknięty jest na 3 kłódki, dlatego musimy zdobyć po drodze trzy z czterech rozłożonych na planszy kluczy. Miejsce rozlokowania kluczy wskażą dwie kostki.

Gra przebiega w ten sposób, iż losujemy kolejno jeden z kafelków rozłożonych wokół planszy obrazkiem do dołu.
Jeżeli wylosowany kafelek zawiera fragment drogi, to dokładamy go do początkowego pola w którym gra rozpoczyna swój przebieg, znajdującego się w narożniku planszy, a następne kafelki z drogą dokładać będziemy w kolejnych miejscach w taki sposób by zachować jej ciągłość.
Jeżeli jednak wylosowany kafelek przedstawia głowę smoka, to dokładamy go do kolejnych pól po których zbliża się on do skarbu.
Mamy za zadanie, wspólnymi siłami dostać się do skrzyni ze skarbem, zebrawszy uprzednio trzy klucze, zanim dotrze do niego smok.
Jeżeli się nam to uda, odnosimy wspólnie zwycięstwo. Jeżeli jednak nie zdążymy, to dzielimy się wspólnie porażką a w grze wygrywa smok.
Gra uczy współpracy, planowania i zapewnia nam, że dziecko nie spotka się z porażką, co wielu dzieciom w wieku 4-6 lat może przysparzać wiele przykrości.
"Smoczy skarb" jest zarazem doskonałym "wstępem" do uczenia godzenia się z porażką, bowiem dużo łatwiej pogodzić się ze wspólną przegraną, niż z indywidualną.
Rozgrywka potrwa ok. 20 minut, więc w razie porażki możemy podjąć kolejną próbę dotarcia do skarbu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...