O autorze
Szczęśliwy ojciec dwóch córek, Marty i Marysi.
Z wykształcenia ekonomista.
Pasjonat gier planszowych i instruktor Karate, wcielił obie te pasje w swoje życie zawodowe.
Od wielu lat z zamiłowaniem pracuje z dziećmi na szczeblu sportowym, oraz jako propagator gier planszowych. Na co dzień pozytywnie zakręcony idealista i niepoprawny optymista.

Granie w planszówki to czas w 100% spędzony razem

Fot. kzenon / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wspólne spędzanie czasu, to chyba najcenniejsza rzecz jaką rodzice mogą ofiarować swojemu dziecku. Warto więc zadbać aby chwile te, były spędzone w sposób dający dzieciom jak najwięcej radości. Pomysłów, jak ten czas zorganizować jest wiele. Ja postaram się zachęcić Was do sięgnięcia po gry planszowe.


Jest to doskonały sposób na wspólną zabawę, a zalet z niej płynących nie sposób przecenić.
Wśród podstawowych korzyści jakie dają nam gry planszowe, podkreślić należy to że ułatwiają budowanie zdrowych relacji zarówno wśród członków rodziny, jak i znajomych, oraz pozytywnie wpływają na umiejętność funkcjonowania w grupie.

Po za tym, pomagają w nabywaniu i rozwijaniu wielu różnych umiejętności. Zależnie od kategorii gier, jedne ćwiczyć będą zdolność logicznego myślenia, inne rozwijać będą umiejętności taktyczne, gry słowne wzbogacą słownictwo, a niektóre są stworzone wyłącznie w celu zapewnienia dobrej zabawy. Wszystkie jednak niezależnie od kategorii łączą towarzystwo, ponieważ granie w planszówki to czas w 100% spędzony razem!

Ze szczególną uwagą należy podejść do wyboru gier dla dzieci. Gry dziecięce mają z reguły charakter edukacyjno-poznawczy, i zgodnie z zasadą "nauka poprzez zabawę", potrafią doskonale wspomagać rozwój dziecka. Pomagają rozwijać różne sprawności takie jak choćby: rozpoznawanie kolorów, pobudzanie mowy, pamięć, spostrzegawczość, koncentrację, szybkość reakcji, a u trochę starszych dzieci także umiejętność liczenia, czytania, planowania i wiele innych. Wybierając grę musimy pamiętać że gra powinna być odpowiednio dobrana do wieku i etapu rozwoju dziecka, a ponad to trzeba mieć na uwadze również to, z kim dziecko będzie miało możliwość grywać.


Najmłodsze dzieci będą zazwyczaj grać z rodzicami, podobnie jak dzieci nie posiadające rodzeństwa.Jeżeli jednak dziecko posiada rodzeństwo, istotną kwestią będzie dzieląca je różnica wieku.

Wśród gier znajdziemy takie które będą się bardzo dobrze nadawały do zabawy dla graczy "rozstrzelonych" wiekowo, jak i takie które będą młodszego gracza stawiały na gorszej a czasem wręcz z góry przegranej pozycji.

U młodszych dzieci jak i tych które nie są jeszcze w stanie znieść goryczy porażki, świetnie sprawdzą się gry kooperacyjne, tzn. takie w których zamiast rywalizacji musimy współpracować dla osiągnięcia wspólnego celu.

Na pewno nie można narzekać na niedobór ciekawych pozycji, ponieważ mamy obecnie na rynku całe bogactwo gier planszowych skierowanych do różnego grona odbiorców. Zacząć możemy już z dziećmi dwu letnimi.

Na co dzień pomagam w ich wyborze swoim klientom, przychodzącym do sklepu z grami w którym pracuję, i pomyślałem że podzielę się swoim doświadczeniem również tutaj, mając nadzieję że moje wskazówki okażą się Wam pomocne, a gry które będę się starał zaproponować będą dla Was atrakcyjne.

Zazwyczaj skupiać się będę na grach przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Obiecuję jednak że postaram się nie zapomnieć również o propozycji dla osób dorosłych. Tym bardziej iż przy wielu grach, starsze dzieci ( ok.8+), będą mogły brać udział jako w pełni samodzielni partnerzy zasiadający do rozgrywki ramię w ramię z dorosłymi.

Znam wiele osób które regularnie spotykają się przy planszówkach i przyznają że dzięki grom planszowym ich życie towarzyskie rozkwitło i nabrało blasku, czego w tym miejscu, serdecznie wszystkim Wam życzę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!