O autorze
LokalnyRolnik.pl to platforma zakupowa pełniąca funkcję wirtualnego targowiska, na którym swoje ekologiczne, tradycyjne i lokalne wyroby oferują miejscowi rolnicy i wytwórcy. Kochamy dobrze, zdrowo i mądrze jeść. Z kolei dzięki grupom zakupowym, w których odbiera są zamówienia, tworzymy miejsca spotkań, zachęcamy ludzi do nawiązywania sąsiedzkich więzi i porzucenia bezdusznej anonimowości. Jak to wszystko się zaczęło? Możecie sprawdzić na naszym blogu: https://lokalnyrolnik.pl/blog/

Dlaczego polskie dzieci tyją?

Od takich drobnych przekąsek się zaczyna.
Od takich drobnych przekąsek się zaczyna. https://picjumbo.com/girl-holding-hamburger-in-her-hands/
Według ostatnich obserwacji polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie. Aktualnie nadwaga lub otyłość dotyczy około 22% chłopców i 18% dziewczynek w szkołach podstawowych, a w gimnazjach odsetek ten jest nieco niższy, odpowiednio 15% i 12%. Wśród starszych uczniów nadmierną masę ciała posiada 17% chłopców i 10% dziewcząt. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn zwiększania się masy ciała jest niestety bardzo wiele. Diagnozę przeprowadza dietetyk i ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl, Ewa Ceborska-Scheiterbauer.


Zbyt dużo kalorii i za mało ruchu

Najczęstszym powodem zwiększania się masy ciała ponad rekomendowane wartości jest dodatni bilans energetyczny, a więc mówiąc prościej: dzieci dostarczają wraz z dietą zbyt dużo energii w stosunku do ilości spalonych kalorii. Wynika to często z tego, że współcześnie dzieci i młodzież spędzają bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej, przed telewizorem, komputerem czy na odrabianiu lekcji, a zbyt mało jest tzw. aktywności codziennej np. wyjście na podwórko czy boisko.


Słaba jakość jedzenia
Drugim winowajcą wzrostów masy ciała jest słaba jakość żywności, a w szczególności – żywność bardzo przetworzona, bogata w tłuszcze i cukry, a uboga w błonnik pokarmowy, naturalne witaminy i składniki mineralne. Żywność taka dostarcza olbrzymich dawek cukru, który wpływa na pogorszenie się całej gospodarki insulinowej, prowadząc do powstawanie insulinooporności, a w rezultacie do nadwagi. Tłuszcze (szczególnie utwardzane tłuszcze roślinne) z kolei wpływają negatywnie m.in. na stan zdrowia układu krwionośnego, a także na cały bilans energetyczny.

Co można zrobić, aby dzieci utrzymywały łatwiej prawidłową masę ciała?

Pierwszy krok: więcej aktywności fizycznej – najlepiej, aby była ona realizowana całymi rodzinami. Badania pokazują bowiem, że otyli rodzice w 70% będą mieli otyłe dziecko. Warto więc spędzać czas wspólnie na umiarkowanych aktywnościach dających radość całej rodzinie, np. jazda na rowerze, gra w piłkę, pływanie itd.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE