Gdy dziecko pragnie sprawić ci przyjemność. Oto, co zauważysz u swojej pociechy w 9. miesiącu życia

Fot. Akademia Lamaze
Duża ruchliwość w połączeniu z nauką kluczowego chwytu i rozpoznawania podstawowych słów. Oprócz tego pierwsze kroki w etapie socjalizacji – tak przebiega rozwój dziecka w 9. miesiącu życia, jak wynika z relacji dr. Piotra Albrechta.


Dziewięciomiesięczny smyk wyróżnia się niebywałą sprawnością w poruszaniu się po podłodze, wchodząc w etap czworakowania, czyli przemieszczania się w określonym kierunku na czworaka. Jak najrzadziej należy dziecku przerywać tę czynność, ponieważ znakomicie ćwiczy ona mięśnie. Podobnie jak nieśmiałe próby wspinania się na napotkane przeszkody. Choć nie ma jeszcze potrzeby stosowania bucików, to warto założyć dziecku skarpetki przeciwpoślizgowe.

Rozwój motoryczny w 9. miesiącu życia dziecka charakteryzuje się pojawieniem chwytu pęsetowego, czyli przeciwstawienia palca wskazującego kciukowi. Trzeba więc zadbać o to, by w zasięgu malca znalazły się tylko bezpieczne przedmioty, dzięki którym będzie ćwiczył on/ona swoje zdolności manualne.

Dziecko, które ma już 9 miesiąc, powoli rozpoznaje naszą mowę i potrafi kojarzyć wypowiadane przez rodziców słowa z określonymi przedmiotami. W zakresie własnej mowy dziecko wypowiada często dwusylabowe wyrazy, ale nadal bardziej nieświadomie.
U dziecka ujawnia się także zamiłowanie do zabawek wydających różne dźwięki. Należy mu je podsuwać, aby kształtować jego słuch oraz mowę. Z wielką chęcią zaczyna też wkładać różne rzeczy do pudełka, uczy się też je wyjmować, a więc można sprawdzić, czy jest lewo- czy praworęczne.


Nie bez znaczenia są też pierwsze oznaki socjalizacji, czyli interakcji z rodzicami. W ramach tej nauki dziecko, chcąc sprawić radość tacie/mamie, nosi im zabawki i bardzo chętnie wykonuje pewne polecenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...