Zrób to sam. Do tego powinniśmy zachęcać dziecko w 8. miesiącu życia

Fot. Akademia Lamaze
Większa aktywność w wózku, początki raczkowania, wyraźniejsza komunikacja gestami, przywiązanie do jednej zabawki i pierwsze próby brania jedzenia do buzi – te zachowania według dr. Piotra Albrechta zaobserwujemy u ośmiomiesięcznego dziecka.


8 miesiąc życia malucha upływa na coraz sprawniejszym siedzeniu i siadaniu. Jest to już okres, w którym można używać spacerówki, w którym dziecko przyjmuje nawet pozycję półsiedzącą. Będąc w wózku z bardzo dużą chęcią wyrzuca z niego zabawki. Mimo uciążliwości nie należy zniechęcać pociechy do tej czynności, ponieważ jest to niezbędna nauka oceniania odległości.

Znakiem tego okresu jest też intensywne raczkowanie, na początku do tyłu, a potem do przodu. Jeśli dziecko dorasta w dwupiętrowym mieszkaniu, rodzice muszą koniecznie pilnować, by brzdąc nie raczkował w pobliżu schodów.
W tym czasie maluch zaskakuje rodziców coraz lepszą komunikacją niewerbalną. Obserwując jego gesty i minę mogą oni rozpoznać, czy jest szczęśliwy czy niezadowolony z tego, co się wokół niego dzieje. Zauważalne jest także przywiązanie do jednej ulubionej zabawki, która stwarza poczucie bezpieczeństwa. Wobec niej dziecko zaczyna okazywać czułość, naśladując swoich rodziców.

Ponieważ dziecko coraz lepiej chwyta (choć nie jest to jeszcze chwyt pęsetowy), rodzice powinni pozwolić mu wykorzystywać tę umiejętność w celu nauki odżywiania się. Co prawda smyk prawdopodobnie bardzo się przy tym pobrudzi, ale jest cena, którą warto zapłacić za te lekcje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...