Czas na gryzaczek i wołanie po imieniu. Sprawdź, jak wspomóc rozwój dziecka w 7. miesiącu życia

Fot. Akademia Lamaze
Ząbkowanie, równoczesne chwytanie obiema rękami, próba podciągania się i reagowanie na swoje imię – o wyzwaniach, z jakimi dziecko mierzy się w 7. miesiącu życia opowiada doktor Piotr Albrecht.


W siódmym miesiącu życia rozpoczyna się nieprzyjemny dla dziecka proces – ząbkowanie, które zaczyna przeszkadzać w śnie i w trakcie jedzenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest więc stosowanie tzw. gryzaczków pozwalających łagodzić ból.

W tym okresie rośnie też sprawność manualna malucha, który potrafi już w obu rączkach trzymać niezależnie dwa przedmioty. Postukując nimi lub podrzucając je do góry kształtuje zarówno swój wzrok (śledząc, gdzie rzeczy upadają), jak i słuch (oceniając tym zmysłem, jak długo dany przedmiot spada).

Ponadto rodzice mogą zaobserwować u swojej pociechy namiastkę wstawania – przy podaniu dziecku rąk próbuje ono podciągnąć się i niekiedy stanąć na nogach, choć oczywiście na prawdziwe stanie i chodzenie opiekunowie muszą jeszcze dość długo poczekać.
Siedmiomiesięczne dziecko zaczyna już bardzo dobrze reagować na swoje imię. Zawołane zwraca głowę i wzrok w kierunku osoby, które zwróciło się do niego/niej po imieniu.


Dodatkowo brzdąc wykazuje coraz większe zainteresowanie światem. Podczas spaceru zamiast spać woli poobserwować otoczenie (dlatego należy zapewnić mu co najmniej 2-godzinne przebywanie na dworze).

W kwestii zabawy, to z racji radości czerpanej z nauki szukania różnych rzeczy, warto schować zabawki w miejscu łatwo dostępnym i zachęcić dziecko do owocnych poszukiwań.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...