Kiedy maluch zaczyna chwytać obiema rękami? Dowiedz się, dlaczego lepiej zdjąć kolczyki

fot. Akademia Lamaze
Twoja pociecha bada otoczenie, może np. płakać dla zabawy. Uczy się również chwytać obiema rękami. O tym, jakim zmianom ulega zachowanie dziecka w 4. miesiącu życia, opowiada doktor Piotr Albrecht.


W 4. miesiącu życia niemowlę z wielką przyjemnością upuszcza różne zabawki. Robi to tylko po to, żeby sprawdzić, jaka będzie reakcja rodziców. W tym okresie odkrywa także, że posiada dwie ręce, toteż nieustannie wkłada je do buzi, podobnie jak inne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu.

Maluch zaczyna chwytać obiema rączkami. Twój naszyjnik może zostać w jego małej dłoni, powinnaś także uważać na kolczyki – nawet je potrafi zerwać. Dla bezpieczeństwa dziecka na jakiś czas warto więc zrezygnować z biżuterii.

Czteromiesięczne dziecko przemieszcza się na brzuchu, rozwija zmysł słuchu i dotyku. Dlatego doktor Piotr Albrecht zachęca do zakupu maty edukacyjnej. Ułatwi ona niemowlęciu eksplorację świata, dostarczy wielu wrażeń słuchowych i dotykowych. Dziecko będzie mogło podążać w kierunku oddalonych od niego przedmiotów, stukać, poznawać nowe dźwięki i faktury. Każdy odgłos wzbudza jego ciekawość, o czym warto pamiętać podczas karmienia piersią.

Wszystko co powinniście wiedzieć o rozwoju swojego dziecka. O rozwoju opowiada doktor Piotr Albrecht.

Opublikowany przez Lamaze Polska na 30 styczeń 2016
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...