O autorze
Z zamiłowania i powołania mama nastoletniej Córki. Z wykształcenia prawnik. Sercem oddana prawom dzieci i postrzeganiu przez nich świata. W duszy pobrzmiewa pisarka i dziennikarka. Prowadziła blog, publikowała artykuły w Studio Opinii.

Fascynujący Sejm Dzieci i Młodzieży

Fot. htpp://dzialamy.pl
Dawno, dawno temu żył sobie chłopiec o imieniu Maciuś, który miał zostać królem. Był jeszcze bardzo mały i ledwo mógł dosięgnąć tronu, a na swojej drodze wciąż napotykał nowe przeszkody. Szczególnie niebezpieczne były dla niego spiski knute przez złego i dorosłego Generała. Maciuś pragnął najbardziej, żeby wszystkie dzieci w jego państwie były szczęśliwe. Dorosłym wydawało się to śmieszne. Mały król rozkazał zapisać wszystkie marzenia i postulaty dzieci. Niektóre z nich chciały trzymać w domu gołębie, inne psa lub kota. Każde dziecko chciało mieć zegarek i żeby wolno im było telefonować, a także jeździć do szkoły samochodem. Pragnęły, na co dzień mieć śmigus dyngus, prima aprilis i tłusty czwartek. Postulowały, aby każdemu dziecku wolno było raz na miesiąc stłuc szybę oraz aby w szkole nie było dyktand, a najlepiej jakby rodzice sami poszli do szkoły. Życzeń było, co niemiara. A jakie marzenia i postulaty mają współczesne dzieci?


W Polsce od ponad 20 lat, odbywają się coroczne obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest to nieformalny polski parlament, w którym zasiadają najmłodsi obywatele. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się zawsze 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Sejm DiM, podobnie jak Sejm RP, składa się z 460 posłów. Wczoraj w Warszawie odbyła się XXI sesja SDiM.
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży miała miejsce w 1994 r., z inicjatywy pani Urszuli Pańko – ówczesnego wicedyrektora Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu i pani Janiny Ochojskiej – prezesa Akcji Humanitarnej, przy udziale pana W. Sierotnika – prezesa Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa” oraz pana T. Polkowskiego – prezesa Towarzystwa „Nasz Dom”. Dzieci szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych obradowały wówczas na temat „Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”. Kolejnym sesjom Sejmu Dzieci i Młodzieży nadawano rangę inicjatywy poselskiej oraz określano wiodący temat, jak również tematy prac szczegółowych. Na tej podstawie przygotowywano kalendarz prac SDiM.

Polska była pierwszym krajem w Europie, które podjęło tego typu inicjatywę. Dzisiaj młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii oraz w Czechach.

Organizatorem i promotorem dziecięcego przedsięwzięcia jest Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz z Kuratorium Oświaty na szczeblach wojewódzkich. Tematy przewodnie każdej sesji SDiM są bardzo ciekawe, a sama młodzież podchodzi do wyznaczonych zadań z wielkim zaangażowaniem:


I. Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa
II. Prawa dziecka zawarte w ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka
III. Jaka powinna być moja szkoła?
IV. Samorządność dzieci i młodzieży w szkole i w miejscu zamieszkania
V. Wspólna Europa i nasze, Polski dążenie do członkostwa w niej
VI. Reforma Edukacji
VII. Szkoła – przyjaznym i bezpiecznym środowiskiem
VIII. Europa – dialog kultur
IX. Moja Ojczyzna – państwem demokratycznym
X. Dobro Rzeczypospolitej – najwyższym prawem
XI. Demokracja – warunki jej umacniania
XII. Ekologia – wybór przyszłości
XIII. Moja ojczyzna wobec procesów globalizacyjnych
XIV. Poseł naszych marzeń – szkic portretu
XV. Młodzi wobec wydarzeń roku 1989
XVI. Nasz samorząd uczniowski
XVII. Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej
XVIII. Samorządność i demokracja w szkole
XIX. Lokalny ekorozwój
XX. Wybory parlamentarne
XXI. Miejsca młodych - Jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież


Z okazji Dnia Dziecka życzę dzieciom i młodzieży, aby ich kolejna polska inicjatywa tzn. marzenie o stworzeniu Europejskiego Sejmu Dzieci i Młodzieży zyskała wymiar międzynarodowy (ONZ, EU), realny i aby się spełniła.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...