"Stoję na przystanku i marznę od 20 minut, bo ona jak zwykle się spóźnia". Dlaczego nam to robicie?

Fot. [url=http://kaboompics.com/one_foto/370#]Kaboompics[/url]
Fot. Kaboompics
Ten tekst dedykuję wszystkim znajomym, przez których marznę, kiedy zimą umawiamy się gdzieś na mieście, a oni się spóźniają. Winter is coming, wiedzcie, że moja cierpliwość się kończy.


Punktualność
Punktualność to oznaka szacunku. Mężczyzna, który spóźnia się na randkę? Kandydat, który spóźnia się na rozmowę kwalifikacyjną? Obaj robią fatalne, pierwsze wrażenie. Delikatne spóźnienie jest wskazane tylko w jednej sytuacji. Kiedy jesteśmy zaproszeni na przyjęcie odbywające się w domu. Spóźniając się kwadrans dajemy gospodarzom bezpieczny margines czasu na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. W każdym innym wypadku, brak punktualności szkodzi relacji. No, chyba spóźnialscy jesteście oboje, wtedy róbta co chceta.
Jeśli jednak chciałbyś się w tej kwestii poprawić, spróbuj poniższych sposobów. Warto się do nich przekonać tym bardziej, że naukowo udowodniono związek terminowości i sukcesu zawodowego. Chcesz być sławny i bogaty? Nie spóźniaj się!

Postaw budzik daleko od łóżka
Nie kładź budzika obok łóżka, bo wtedy pach!, jeden ruch ręki i zamiast wstać na dźwięk dzwonka, wrócisz pod kołdrę i nie, wcale nie na pięć minut. Połóż go gdzieś w przeciwległym kącie pokoju. Kiedy zadzwoni, będziesz zmuszony wygrzebać się z pościeli, żeby go wyłączyć, a to już dziewięćdziesiąt procent sukcesu. Skoro najgorsze masz za sobą, możesz równie dobrze zrobić sobie kawę i zacząć dzień.

Ogarniaj kuchenne rewolucje zanim pójdziesz spać
Żeby nie tracić czasu na przygotowywanie śniadania rano, przygotuj je już wieczorem, albo chociaż odłóż w jedno miejsce składniki, które będą ci potrzebne. Kuchnię posprzątaj przed pójściem spać. Kiedy wstaniesz, zobaczysz porządek, co, po pierwsze, będzie miłe, a po drugie nie będziesz tracić czasu na szukanie ulubionego kubka i zgarnianie brudnych naczyń.


Kończ jedno i dopiero wtedy zabieraj się za drugie
Robiąc kilka rzeczy na raz, żadnej nie zrobimy super dokładnie i na czas. Ten chaos możemy okiełznać w jeden prosty sposób, pilnując kolejności wykonywanych zadań. Musimy odpisać na maila i wypełnić raport, ale nie chce nam się robić ani jednego ani drugiego? Samo przeklikiwanie się pomiędzy pustym oknem elektronicznej poczty, a tabelą Excela nie przerwie naszej udręki ;-) Postanów sobie, że masz kwadrans na wysłanie maila, nie dumaj nad nim dwóch godzin, nie przeciągaj. Potem, na tej samej zasadzie, wypełnij raport nie rozpraszając się kawą, ulubioną piosenką na Youtube, ani Facebookiem.

Punktualni nie marnują czasu
Autobus stoi w korku? Czekasz pod gabinetem lekarza na twoją kolej? To nie musi być strata czasu. Możesz wtedy załatwić coś drobnego, na przykład przejrzeć skrzynkę mailową, oddzwonić do koleżanki, zaplanować listę zakupów.

Co masz zrobić zaraz, zrób teraz
”Zaraz zacznę sprzątać, tylko jeszcze przejrzę te promocje online”. „Zaraz pójdę spać, tylko jeszcze obejrzę jeden, jedyny odcinek serialu”. Tak mówimy, a w rzeczywistości zamiast jednego odcinka i kilku minut w sieci, tracimy godzinę, dwie. Jeśli masz coś do zrobienia tu i teraz, zrób to tu i teraz. Podobnie jak w przypadku porannego wstawania, nie oszukuj się, że pięć minut będzie tylko pięcioma minutami.

Obserwuj jak zmienia się twój poziom energii w ciągu dnia
Powszechnie uważa się, że najbardziej produktywni jesteśmy rano, ale tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Postaraj się bacznie obserwować twoje samopoczucie w ciągu dnia i zauważ, kiedy jesteś najbardziej wypoczęty i zmotywowany. Właśnie wtedy zajmuj się najbardziej wymagającymi obowiązkami, a inne zostaw sobie na porę energetycznego zjazdu.

Ucz się na własnych błędach
Jeśli notorycznie zdarza ci się, że pod koniec dnia w biurze rozładowuje ci się telefon, kup dodatkową ładowarkę i trzymaj ją w pracy. Jeśli po raz kolejny, tuż przed wyjściem orientujesz się, że nie masz klucza od mieszkania (to o mnie!), wyznacz raz na zawsze jedno miejsce, w którym zawsze ten klucz będziesz trzymać. Znowu straciłaś pół godziny na poranne ubieranie się? Od dziś szykuj strój wieczorem.

Zabezpieczaj się
Jakkolwiek to zabrzmi, zabezpieczaj się. Czasowo. Zostawiaj wolne luki pomiędzy dwoma obowiązkami. Uratują cię, kiedy wydarzy się coś niespodziewanego. Jeśli nic się nie wydarzy, tym lepiej, będziesz mógł zwolnić tempo lub odpocząć. Zabezpieczaj się również planując, na przykład podróż. Google mówi, że, aby dojechać na lotnisko potrzebujesz godziny? Dodaj do tego kwadrans, a nic cię nie zaskoczy.

Punktualni częściej odnoszą sukces
Punktualni częściej odnoszą sukces, bo dzięki dobrej organizacji są bardziej produktywni. Są postrzegani, jako zaradni i godni zaufania. Jednak nie tylko w biznesie chcemy móc polegać na drugiej osobie. Punktualność w życiu prywatnym też jest ważna, bo pokazuje szacunek do czyjegoś czasu. Szczęśliwi podobno go nie liczą, ale już tacy, którzy przez dwadzieścia minut patrzą w sufit przy pustym stoliku w restauracji, owszem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...