O autorze
Marta Maciszewska-Malinowska- mama Wiktora, coach dla Mam, twórca FAMILY MANAGER firmy wspierającej pracujących rodziców. Prowadzi warsztaty online, webinaria, coaching dla Mam, konsultacje i programy Working Parents dla firm.
Wielka fanka męskiej siatkówki i poznańskiej kapeli Muchy. Na blogu pisze o relacji mama-praca i o dobrych praktykach na rynku.

Odkryj swoją nową drogę zawodową

pixabay.com
Niektóre rozstania są dobre dla obu stron. Po co firmie mama, która tak naprawdę nie czuje się w tym miejscu dobrze i pracuje na 40% swoich możliwości. Po co mamie życie zawodowe, które podcina jej skrzydła i każdego dnia czuje, że to nie to lub nie teraz.


Kiedy rozpoczynam współpracę z firmą, aby poprowadzić warsztaty lub coaching dla rodziców zawsze informuję o tym, że może się tak zdarzyć, że pod wpływem tych działań jakiś rodzic podejmie decyzję, że rozstaje się z firmą. Czasami dlatego, że poczuje siłę, aby pójść na swoje i zrealizować swoje marzenia, czasami dlatego, że chce spędzić jeszcze czas z dziećmi w domu, a w niektórych przypadkach nie widzi szansy na rozwój w tej konkretnej firmie.

Jest takie ćwiczenie polegające na odpowiedzi na pytanie „Wyobraź sobie, że to ostatni dzień twojego życia, czego najbardziej żałujesz w kontekście zawodowym?”

Najczęstsze odpowiedzi t:o realizacji swoich zawodowych marzeń, wykonywania pracy zgodnie ze swoimi kompetencjami i pasją, w zgodzie ze sobą, tak aby mieć czas na życie rodzinne.

W praktyce to brak komunikacji z managerem, brak stawiania granic swojego zaangażowania lub brak odwagi, aby założyć coś swojego lub wziąć udział w rekrutacji do wymarzonej firmy.

Jak sobie z tym radzić?

Jeśli czujesz, że chcesz dokonać zmian i znaleźć nową drogę zawodową warto przejść przez cztery ważne kroki, które pomogą ci lepiej poznać samą siebie i przygotować się do działania:

1. Jaka jest twoja gotowość do zmiany? Co cię powstrzymywało do tej pory, że tego nie zrobiłaś?

2. W czym jesteś dobra? Co umiesz, jakie masz atuty? Co masz do zaoferowania?

3. Jaka jest twoja nowa droga zawodowa, która wykorzysta twoje mocne strony? Czego ci brakuje, aby tam pójść?

4. Od czego możesz zacząć? Jakie widzisz przeszkody na drodze? O co potrzebujesz zadbać, aby to się udało?


Co jeszcze pomaga?

• Obserwacja innych, którzy dokonali takich zmian i modelowanie ich skutecznych działań
• Poduszka finansowa, która przyda się w procesie dokonywania zmian
• Wsparcie ze strony najbliższych lub innych osób jak coach, mentor, doradca
• Plan B,C,D który zredukuje lęk przed porażką

Z mojego doświadczenia wynika, że kluczem do sukcesu w procesie zmiany życia zawodowego jest dobre poznanie siebie i mechanizmów swojego działania. Rynek, klient, inna firma to najlepsi przyjaciele, którzy zawsze wysyłają obiektywne informacje zwrotne.


To ty jesteś źródłem swoich sukcesów lub porażek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...