O autorze
Marta Maciszewska-Malinowska- mama Wiktora, coach dla Mam, twórca FAMILY MANAGER firmy wspierającej pracujących rodziców. Prowadzi warsztaty online, webinaria, coaching dla Mam, konsultacje i programy Working Parents dla firm.
Wielka fanka męskiej siatkówki i poznańskiej kapeli Muchy. Na blogu pisze o relacji mama-praca i o dobrych praktykach na rynku.

Największe wsparcie dla pracującej mamy

pixabay.com
Niedawno w jednej z firm przygotowaliśmy specjalny program tylko dla ojców. Warsztaty i event dedykowany pracującym ojcom z tej organizacji. W programie między innymi film z krótkimi wypowiedziami pracowników o ich ojcostwie. Film był cudowny, bardzo wzruszający.


To niesamowite jak w ciągu zaledwie dwóch pokoleń zmieniła się rola ojca. Nasi dziadkowie zajmowali się przede wszystkim pracą i wychowanie dzieci było zdecydowanie na głowie babci, nasi ojcowie już angażowali się trochę bardziej spędzając z nami czas na zabawie. Dziś mamy coraz częściej sytuację podziału obowiązków i wzajemnego wsparcia rodziców.

O tym jak ważne jest zaangażowanie ojca w wychowanie dziecka pisałam już wcześniej, dziś kilka słów jak ważny jest zaangażowany ojciec dla pracującej mamy.

Oto kilka moich spostrzeżeń i wspomnień:

• Prawie wszystkie mamy, z którymi pracuję mogą korzystać z warsztatów i coachingu, ponieważ ojcowie zajmują się w tym czasie maluchami. Oglądałam wiele cudnych obrazków – ojców usypiających dzieci pod drzwiami sal warsztatowych.

• Z moich badań jakościowych nad powrotem do pracy mam wynika, że jednym z czynników, jakie mają największe znaczenie jest wsparcie ze strony ojca dzieci. Sama nie wyobrażam sobie swojej pracy bez zaangażowania mojego męża. To by się po prostu nie udało.

• Pamiętam, jak na warsztaty work-life balance przyszedł tatuś trójki dzieci i powiedział, że martwi się o swoją żonę. Ona nie mogła przyjść, więc on przyszedł i będzie wszystko notował i postara się jej pomóc. Był bardzo zaangażowany.

• Pamiętam też, że kiedyś zadzwonił do mnie pewien tatuś i powiedział, że jego żona jest poza rynkiem od 6 lat i on bardzo chce zapisać ją na moje warsztaty, aby dodać jej sił do realizacji siebie. Kiedy ją poznałam zobaczyłam osobę, która z pewnością potrzebuje wsparcia i wiary w siebie. Nie byłoby jej na tych warsztatach, gdyby nie jej mąż.


• Kiedy zadaję mamom przygotowującym się do zmian zawodowych pytanie: kto Cię najbardziej wspiera, wierzy w Ciebie, na kogo na pewno możesz liczyć? Najczęściej odpowiadają: mój mąż, ojciec naszych dzieci.

Chyba rzadko mówimy o tym głośno, więc dzielę się swoimi spostrzeżeniami. To zaangażowani ojcowie są największym wsparciem dla pracującej mamy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...