Najlepsze rozwiązania to te szyte na miarę potrzeb firmy. Jeśli jednak nie ma szans na to, aby zbadać rodziców w organizacji, przedyskutować trudności z managerami i HR polecam 5 rozwiązań, które sprawdzą się na pewno.
To złota piątka, które pomaga pracującym rodzicom na co dzień, usprawnia komunikację w firmie, daje organizacji wyróżnik, potrzebny do budowania polityki employer branding i zrekrutowania oraz utrzymania najlepszych. Sprawdzone i skuteczne.
1.Home office
Jeden, dwa dni w tygodniu, kiedy pracownik wykonuje swoje obowiązki poza firmą. To zdecydowanie przyszłość w organizacji pracy. Tendencja do odmiejscowienia pracownika i rozliczania z efektów pracy, a nie godzin odsiedzianych przy biurku.
Dla rodzica oszczędność czasu na dojazdach, możliwość wcześniejszego odebrania dzieci z miejsca opieki i zorganizowania sobie dnia w taki sposób, że zaoszczędzony na transferach czas przeznaczony jest dla rodziny lub na sprawy, których nie sposób załatwić w zwykłym dniu pracy.
2. Elastyczny poranek, czyli ruchomy czas pracy
Możliwość rozpoczęcia dnia pracy w widełkach czasowych np. między 8 a 10. Z punktu widzenia pracodawcy i obowiązków pracowników nic się nie zmienia, zadania są wykonane w ciągu 8 godzin.
Z punktu widzenia rodzica możliwość zorganizowania transferów do przedszkola i szkoły na zakładkę z drugim opiekunem. Jeden rodzic zawozi rano i ze spokojem jedzie do pracy, drugi odbiera, ponieważ kończy wcześniej. Moim zdaniem skuteczniejsze niż przyzakładowy żłobek czy przedszkole. Zwłaszcza, że prawdziwe problemy zaczynają się, kiedy dzieci idą do szkoły i zaczynają lekcje np. o 11:30. Dzięki elastycznym porankom mogą pojawić się w świetlicy np. o 9:00, a nie o 7:00 rano.
Wartość dodana to zdecydowanie mniejszy stres rano i możliwość spędzenia dobrego rodzinnego czasu razem przed rozpoczęciem pracy.
3. Program wdrożeniowy dla rodziców po urlopach rodzicielskich
Co można zaproponować rodzicom już na etapie oczekiwania na dziecko, a potem w czasie urlopu? Stały kontakt z firmą w postaci newslettera, zaproszeń na wydarzenia firmowe, informowania o ważnych zmianach.
W czasie urlopu rodzicielskiego polecam spotkanie z managerem kilka tygodni przed powrotem, aby ustalić zasady, porozmawiać o spodziewanych wyzwaniach, potrzebach. Razem przygotować się do powrotu.
W pierwszych tygodniach po powrocie możliwość pracy na ¾ etatu np. przez 2-3 miesiące i miękkie wejście w swoje obowiązki i zadania.
4. Coaching lub konsultacje z psychologiem
Jak nie dopuścić do tego, aby trudności związane z łączeniem pracy z rodzicielstwem wpływały na jakość pracy, codzienny stres, ciche wypalenie zawodowe? Dać narzędzie do rozwiązywania ich na bieżąco.
Temu służy coaching dla rodziców, związany z ich wyzwaniami rodzicielskimi lub zawodowymi lub możliwość konsultacji z psychologiem dziecięcym w tematach związanych z problemami dzieci.
Pakiet godzin jaki firma może wykupić dla swoich pracowników i dać im możliwość korzystania z tego wsparcia w razie potrzeby, na bieżąco.
5. Warsztaty dla rodziców i managerów
Warsztaty w firmie w gronie rodziców i praca nad work-life balance lub zwiększeniem kompetencji rodzicielskich. Stworzenie w firmie przestrzeni do tego, aby być także rodzicem i na tym poziomie spotkać się z innymi pracownikami.
Ogromne korzyści w zakresie więzi pomiędzy pracownikami, realna szansa na zdobycie nowych kompetencji pozwalających na uwolnienie się od nadmiaru stresu, presji, wyrzutów sumienia z powodu liczby godzin spędzanych z dziećmi. Możliwość przedyskutowania tych trudności z innymi rodzicami.
Warsztaty dla managerów, które wypracowują politykę komunikacji i współpracy z rodzicami, wymiany doświadczeń, sprawdzonych rozwiązań.
Wdrożenie nawet jednego z powyższych rozwiązań zaskutkuje realnym wsparcie dla rodziców na co dzień. Będzie też zaproszeniem do komunikowania swoich potrzeb i trudności. Jeśli to będziemy wiedzieć możemy stworzyć idealnie dopasowany pakiet rozwiązań, czyli program Working Parents.
Zaprosić do firmy, a potem zatrzymać u siebie najlepszych, którzy nie zrezygnują, nie otworzą swojego biznesu i nie uciekną do konkurencji, ponieważ w miejscu pracy będą mogli być sobą i dadzą z siebie to, co najlepsze.