O autorze
Marta Maciszewska-Malinowska- mama Wiktora, coach dla Mam, twórca FAMILY MANAGER firmy wspierającej pracujących rodziców. Prowadzi warsztaty online, webinaria, coaching dla Mam, konsultacje i programy Working Parents dla firm.
Wielka fanka męskiej siatkówki i poznańskiej kapeli Muchy. Na blogu pisze o relacji mama-praca i o dobrych praktykach na rynku.

Wolne na Dzień Matki i Dzień Dziecka

Rodzice ustawowo mają prawo do dwóch dodatkowych dni urlopu z tytułu posiadania dzieci. Najczęściej wykorzystują ten przywilej w sytuacjach, kiedy nie chcą ponownie brać zwolnienia lekarskiego i starają się łatać dziury w opiece na chorymi maluchami. Jednak są firmy, które zapewniają rodzicom jeszcze więcej dni płatnego urlopu. Po co?


Oczywiście to rodzice decydują jak chcą wykorzystać ten dodatkowy czas. Mogą go dołożyć do puli chorobowej lub przedłużyć sobie wakacje albo zorganizować długi weekend. Firma po prostu daje możliwość skorzystania z dodatkowego wolnego w postaci np. dwa dni w roku.


Co z tym zrobić?

Jeśli możemy skorzystać z takiego wsparcia dla naszej rodziny warto potraktować ten czas jako nasze rodzinne święto. Przykładowo umawiamy się z dziećmi, że wykorzystujemy te dwa dni na czas spędzany razem, zawsze tego samego dnia roku. Może to być Dzień Matki, Dzień Ojca lub Dzień Dziecka. Może długi weekend majowy, który co roku będziemy spędzać w ulubionym miejscu lub organizować wypad, gdzieś gdzie jeszcze nie byliśmy. Warto to przedyskutować z dziećmi, wspólnie zastanowić się nad tym co możemy zrobić z tym dodatkowym czasem. Niech to będzie rzeczywiście świętowanie. Niech te dni będą czymś innym niż wakacje, urlop, wolne z powodu świąt etc. Dostajemy w prezencie 2 dodatkowe dni, potraktujmy je jak okazję do zrealizowania rodzinnych planów.

Jakich efektów oczekujemy?

Dzięki wprowadzeniu rytuału na rodzinny czas razem, dodatkowe dni staną się wyjątkowe i zapamiętane. Wykorzystamy ten czas świadomie i z korzyścią dla naszej rodziny oraz dla naszego work-life balance. Na nagłe wypadki mamy dwa ustawowe dni, te firmowe niech zaowocują wzmocnieniem rodziny, ładowaniem akumulatorów w ciągu roku.

Jakie korzyści dla pracodawcy?Dobrze wykorzystane dodatkowe dni skutkują lepszym samopoczuciem pracowników i przekonaniem, że ich życie rodzinne nie traci tak bardzo ze względu na zaangażowanie w pracę. To z pewnością przełoży się na zaangażowanie w obowiązki i lojalność wobec pracodawcy. Dla pracujących rodziców to informacja, że firma rozumie potrzeby ich prywatnego życia, że nie są tylko pracownikami, ale też rodzicami i że dla firmy to jest ok.

Oczywiście jest jeden warunek: nie ma konieczności usprawiedliwiania, tłumaczenia się z tych dodatkowych dni. Dla bezpieczeństwa firmy warto wprowadzić procedurę na termin zgłoszenia chęci wykorzystania tych dni. Czy ma to być urlop na żądanie zgłaszany rano przez telefon czy np. planowany rodzinny czas zgłaszany firmie z tygodniowym wyprzedzeniem. Czy dni można brać rozłącznie czy razem.

Wszyscy rodzice, z którymi pracuję podkreślają, że w wspierających rozwiązaniach najważniejszy jest klimat ich rzeczywistej realizacji. Wzajemne zrozumienie i uszanowanie potrzeb. Dlatego tak ważne są klarowne procedury. W przeciwnym wypadku rodzice nie naładują akumulatorów na dwóch dodatkowych dniach urlopu tylko zapamiętają dwuznaczną reakcję pani z HR, kiedy składali urlopowy wniosek. W takim wypadku rozwiązanie nie zadziała i nie przyniesie efektów żadnej ze stron.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć