O autorze
Marta Maciszewska-Malinowska- mama Wiktora, coach dla Mam, twórca FAMILY MANAGER firmy wspierającej pracujących rodziców. Prowadzi warsztaty online, webinaria, coaching dla Mam, konsultacje i programy Working Parents dla firm.
Wielka fanka męskiej siatkówki i poznańskiej kapeli Muchy. Na blogu pisze o relacji mama-praca i o dobrych praktykach na rynku.

Nie wszystko od razu

Pierwszy dzień w pracy na pełnych obrotach, pierwszy dzień dziecka w przedszkolu, pierwszy dzień naszego nowego grafiku. A gdyby tak spróbować zrobić to powoli i zamiast wracać na pełnych obrotach zacząć od zadania wdrożeniowego?


Jeśli mama wraca do pracy, która wiąże się z ciągle tykającym zegarem, presją czasu i zadań, warto zastanowić się na tym jak można ten stres sobie dawkować.

Zadanie wdrożeniowe
Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zadanie wdrożeniowe. Mama wraca do pracy na tych samych zasadach co do godzin, wynagrodzenia etc. Tylko zamiast swoich dawnych obowiązków dostaje na kilka tygodni, miesięcy specjalne zadanie. To coś ważnego dla firmy, konkretny projekt do wykonania, ale nie związany z codzienną presją czasu, bardziej elastyczny.

Przykładowo mama, która na co dzień zajmuje się sprzedażą, może jako zadanie wdrażające pracować nad analizą rynku i aktualizacją danych, zanim wyjedzie do klientów. Stopniowo dodaje do tego projektu zadania związane ze swoimi dawnymi obowiązkami, czyli zaczyna kontakt z klientami, wyjazdy, w końcu wraca na to samo stanowisko.

Krok po kroku
Dzięki takiemu rozwiązaniu mama wchodzi w swoje dawne obowiązki stopniowo i w przypadku nagłych sytuacji związanych z powrotem do pracy, jak choroby maluchów, spóźnienia jest w stanie kontynuować projekt bez większych strat. Przez te kilka tygodni ustabilizuje sytuację rodzinną, będzie wiadomo jakie rozwiązania sprawdzają się doskonale, a które zdecydowanie nie pomagają. Poza tym stopniowo wejdzie ponownie w firmę i nadrobi czas spędzony na urlopie opieki nad dzieckiem.


Dla pracodawcy takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej przewidywalne w skutkach. Realizowany jest ważny projekt i zarazem nie ma sytuacji, że mama nie pracuje na 100% swoich możliwości z powodu początkowych trudności i stresu. Pozwalamy jej na wdrożenie się w obowiązki, jednocześnie nie tracąc tego czasu.

Jasne reguły
Ważne jest jasne i precyzyjne ustalenie na czym polegać będzie zadanie wdrożeniowe i jaki jest na to czas. To da poczucie bezpieczeństwa obu stronom. Pracodawcy, że zadanie będzie wykonane i mama będzie gotowa wrócić do swoich zadań. Mamie, że zadanie wdrożeniowe to czas na stopniową asymilację, a nie degradacja czy zmiana stanowiska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć