O autorze
MARCIN MARZEC

Jestem tatą dwóch fantastycznych chłopców w wieku szkolnym. To z myślą o nich w 2014 roku stworzyłem SafeKiddo – intuicyjną aplikację, która dziś zapewnia bezpieczeństwo w Internecie tysiącom dzieci na całym świecie.

Od ponad 20 lat jestem związany z branżą IT, w obszarze bezpieczeństwa.

Chcesz chronić dziecko w sieci? Nie zaprzeczaj. Rozmawiaj.

Bezpieczeństwem dzieci w sieci zajmuję się od dwóch lat, czyli od momentu, w którym, jako świadomy rodzic z wieloletnim doświadczeniem w obszarze bezpieczeństwa IT, chciałem zapewnić skuteczną ochronę w Internecie moim synom i zacząłem prace nad SafeKiddo – aplikacją nowej generacji, która dziś chroni tysiące dzieci na całym świecie.


W naturalny sposób tematyka związana z ochroną dzieci w sieci towarzyszy mi nie tylko podczas spotkań zawodowych, ale również prywatnych. I chcę się podzielić z Wami pewnym spostrzeżeniem. Przez ten okres, poznałem wielu rodziców, którzy są absolutnie przekonani, że skoro ich dzieci korzystają z sieci wyłącznie w domu pod ich troskliwym okiem, to z pewnością nie trafiły na nieadekwatne do ich wieku treści. Skoro nie mają smartfona, to na pewno są bezpieczne. Skoro są jeszcze małe, to z pewnością mają ograniczone aktywności online itd…


W skrócie – inne dzieci oglądają brutalne bajki, grają w „strzelanki”, wysyłają swoje dane osobowe nieznajomym poznanym w sieci, ale na pewno nie moje. Klasyczny mechanizm obronny.

Otóż Droga Mamo, Drogi Tato – nie dajcie się zwieść swojej pewności. Dziecko nie musi świadomie wpisywać słowa seks, żeby trafić na treści pornograficzne. Wystarczy przypadek, klik i stało się coś, czego można było uniknąć.

Niezależnie od tego, jakie stosujecie metody dbania o bezpieczeństwo Waszych dzieci w sieci, kluczowa zawsze była i będzie w każdym aspekcie ich życia, tak i w tym związanym z korzystaniem z Internetu – rozmowa. W tym przypadku jest ona bardzo ważna z dwóch powodów. Pierwszy, oczywisty – przekazanie najważniejszych zasad korzystania z sieci, które budują mądrą postawę naszych dzieci w zakresie poruszania się po Internecie oraz kształtują dobre nawyki zwiększające ich bezpieczeństwo. Drugi, mniej oczywisty – rozmowa o Internecie, o tym jak z niego korzystają nasze dzieci, co lubią, na co teraz jest moda wśród ich kolegów – to najlepszy sposób na to, aby poznać świat online z poziomu ich percepcji. To również okazja do tego, żeby spędzić z naszą pociechą trochę czasu na wspólnych aktywnościach online.


Oto 5 wskazówek, które pomogą Ci zacząć taką rozmowę:

PIERWSZA:
Zapytaj swoje dziecko o to, jak korzystają z Internetu jego koledzy i koleżanki? To dobry sposób, aby rozpocząć neutralną rozmowę. Dzięki temu, prawdopodobnie, poznasz jego opinie na wiele aktywności związanych z korzystaniem z sieci, dowiesz się, co jest ważne i „czym żyją” współczesne dzieci.


DRUGA:
Zapytaj, jak ono spędza czas w sieci? Jakie strony internetowe mu się podobają, a które nie i dlaczego? Których aktywności zdecydowanie unika? Odpowiedzi pozwolą Ci zobaczyć świat online oczami Twojej pociechy i dadzą Ci cenną wiedzę o jego aktywności w sieci. Jeśli żywo opowiada o jakiejś grze i chwali się kolejnymi poziomami, które przeszło – zaproponuj, że chętnie z nim w nią zagrasz. Okażesz w ten sposób zainteresowanie jego światem i dodatkowo wspólnie spędzisz z nim czas na aktywności, którą lubi. Nasi rodzice spędzali z nami czas na układaniu puzzli, albo na grach planszowych – czasy się jednak zmieniają – a warto być tam, gdzie jest nasze dziecko.

TRZECIA:
Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Powiedz, jak Ty widzisz kwestie, o których Twoje dziecko opowiada. W ten sposób kształtujesz w nim dobre praktyki, a jednocześnie pokazujesz, że zawsze może zwrócić się do Ciebie z pytaniem bądź z prośbą o pomoc w kwestiach związanych z jego aktywnością w sieci.

CZWARTA:
Opowiedz, dlaczego warto chronić prywatność i wskaż, jak może o nią zadbać. Jeśli Twój syn lub córka korzysta z serwisów społecznościowych, pokaż mu, jak może stworzyć bezpieczny profil i wykorzystać ustawienia prywatności oraz funkcje filtrów.

PIĄTA:
Wspólnie ustalcie i spiszcie zasady, które powinny znaleźć się w domowym regulaminie korzystania z sieci. Niektóre z nich możesz zasugerować np.: zakaz publikowania danych osobowych, wysyłania zdjęć nieznajomym, spotykania się z ludźmi poznanymi w sieci. Ustal także zasady związane z ilością czasu, jakie Twoje dziecko spędza w sieci. Bądź otwarty także na jego propozycje i sugestie. Pamiętaj o konsekwentnym przestrzeganiu tych zasad, to klucz do tego, aby Twoje dziecko traktowało je poważnie.

Pamiętaj – Twoje dziecko – nie dzieli świata na online i offline. Dlatego w procesie wychowania musisz uwzględniać także wpływ nowych technologii na jego rozwój emocjonalno – społeczny. Pierwszym krokiem do tego i zarazem najważniejszym jest rozmowa i Twoja obecność w jego świecie. Twoja uważność i otwartość na to, co najlepsze, co możesz mu zaoferować, aby kształtować w nim mądrą postawę względem nowych technologii, zwiększając tym samym jego bezpieczeństwo.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"