Chcesz chronić dziecko w sieci? Nie zaprzeczaj. Rozmawiaj.
Marcin Marzec
11 stycznia 2016, 16:13·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 stycznia 2016, 16:13Bezpieczeństwem dzieci w sieci zajmuję się od dwóch lat, czyli od momentu, w którym, jako świadomy rodzic z wieloletnim doświadczeniem w obszarze bezpieczeństwa IT, chciałem zapewnić skuteczną ochronę w Internecie moim synom i zacząłem prace nad SafeKiddo – aplikacją nowej generacji, która dziś chroni tysiące dzieci na całym świecie.
W naturalny sposób tematyka związana z ochroną dzieci w sieci towarzyszy mi nie tylko podczas spotkań zawodowych, ale również prywatnych. I chcę się podzielić z Wami pewnym spostrzeżeniem. Przez ten okres, poznałem wielu rodziców, którzy są absolutnie przekonani, że skoro ich dzieci korzystają z sieci wyłącznie w domu pod ich troskliwym okiem, to z pewnością nie trafiły na nieadekwatne do ich wieku treści. Skoro nie mają smartfona, to na pewno są bezpieczne. Skoro są jeszcze małe, to z pewnością mają ograniczone aktywności online itd…
W skrócie – inne dzieci oglądają brutalne bajki, grają w „strzelanki”, wysyłają swoje dane osobowe nieznajomym poznanym w sieci, ale na pewno nie moje. Klasyczny mechanizm obronny.
Otóż Droga Mamo, Drogi Tato – nie dajcie się zwieść swojej pewności. Dziecko nie musi świadomie wpisywać słowa seks, żeby trafić na treści pornograficzne. Wystarczy przypadek, klik i stało się coś, czego można było uniknąć.
Niezależnie od tego, jakie stosujecie metody dbania o bezpieczeństwo Waszych dzieci w sieci, kluczowa zawsze była i będzie w każdym aspekcie ich życia, tak i w tym związanym z korzystaniem z Internetu – rozmowa. W tym przypadku jest ona bardzo ważna z dwóch powodów. Pierwszy, oczywisty – przekazanie najważniejszych zasad korzystania z sieci, które budują mądrą postawę naszych dzieci w zakresie poruszania się po Internecie oraz kształtują dobre nawyki zwiększające ich bezpieczeństwo. Drugi, mniej oczywisty – rozmowa o Internecie, o tym jak z niego korzystają nasze dzieci, co lubią, na co teraz jest moda wśród ich kolegów – to najlepszy sposób na to, aby poznać świat online z poziomu ich percepcji. To również okazja do tego, żeby spędzić z naszą pociechą trochę czasu na wspólnych aktywnościach online.
Oto 5 wskazówek, które pomogą Ci zacząć taką rozmowę:
PIERWSZA:
Zapytaj swoje dziecko o to, jak korzystają z Internetu jego koledzy i koleżanki? To dobry sposób, aby rozpocząć neutralną rozmowę. Dzięki temu, prawdopodobnie, poznasz jego opinie na wiele aktywności związanych z korzystaniem z sieci, dowiesz się, co jest ważne i „czym żyją” współczesne dzieci.
DRUGA:
Zapytaj, jak ono spędza czas w sieci? Jakie strony internetowe mu się podobają, a które nie i dlaczego? Których aktywności zdecydowanie unika? Odpowiedzi pozwolą Ci zobaczyć świat online oczami Twojej pociechy i dadzą Ci cenną wiedzę o jego aktywności w sieci. Jeśli żywo opowiada o jakiejś grze i chwali się kolejnymi poziomami, które przeszło – zaproponuj, że chętnie z nim w nią zagrasz. Okażesz w ten sposób zainteresowanie jego światem i dodatkowo wspólnie spędzisz z nim czas na aktywności, którą lubi. Nasi rodzice spędzali z nami czas na układaniu puzzli, albo na grach planszowych – czasy się jednak zmieniają – a warto być tam, gdzie jest nasze dziecko.
TRZECIA:
Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Powiedz, jak Ty widzisz kwestie, o których Twoje dziecko opowiada. W ten sposób kształtujesz w nim dobre praktyki, a jednocześnie pokazujesz, że zawsze może zwrócić się do Ciebie z pytaniem bądź z prośbą o pomoc w kwestiach związanych z jego aktywnością w sieci.
CZWARTA:
Opowiedz, dlaczego warto chronić prywatność i wskaż, jak może o nią zadbać. Jeśli Twój syn lub córka korzysta z serwisów społecznościowych, pokaż mu, jak może stworzyć bezpieczny profil i wykorzystać ustawienia prywatności oraz funkcje filtrów.
PIĄTA:
Wspólnie ustalcie i spiszcie zasady, które powinny znaleźć się w domowym regulaminie korzystania z sieci. Niektóre z nich możesz zasugerować np.: zakaz publikowania danych osobowych, wysyłania zdjęć nieznajomym, spotykania się z ludźmi poznanymi w sieci. Ustal także zasady związane z ilością czasu, jakie Twoje dziecko spędza w sieci. Bądź otwarty także na jego propozycje i sugestie. Pamiętaj o konsekwentnym przestrzeganiu tych zasad, to klucz do tego, aby Twoje dziecko traktowało je poważnie.
Pamiętaj – Twoje dziecko – nie dzieli świata na online i offline. Dlatego w procesie wychowania musisz uwzględniać także wpływ nowych technologii na jego rozwój emocjonalno – społeczny. Pierwszym krokiem do tego i zarazem najważniejszym jest rozmowa i Twoja obecność w jego świecie. Twoja uważność i otwartość na to, co najlepsze, co możesz mu zaoferować, aby kształtować w nim mądrą postawę względem nowych technologii, zwiększając tym samym jego bezpieczeństwo.