O autorze
Świat, do którego przygotowujemy dzieci, jest naukowy. Poznają go przez swoje zmysły. Obserwują, prowadzą doświadczenia i pomiary. Tworzą wnioski i teorie. W ich umyśle nieustannie dokonują się rewolucje. Zanim świat dziecka stanie się światem naukowym, jego przekonania zmienią się wiele razy. W poznawaniu współczesnego świata musimy mu pomóc. Obecny postęp nauki wymaga od uczniów wykonywania coraz to większych postępów w nauce. Postępów kosztem wolnego czasu i zabawy. Tworząc blog i portal [url=www.dzieciecafizyka.pl]www.dzieciecafizyka.pl[/url ] mam świadomość piękna dziecięcego świata i konieczność, w jaką wchodzą młodzi uczniowie. Opisuję w nim pomysły, jak przybliżyć dzieciom świat w sposób przystępny. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były mądre i piękne, towarzyszmy im, kiedy poznają świat.

Tato, jak działa łódź podwodna?

Fot. Yellow Submarine / http://bit.ly/10aokDn / CC BY / http://bit.ly/mamadu
Tytułowa łódź podwodna z utworu Beatlesów symbolizuje otaczający świat, dziwny świat. Podwodny świat znacznie różni się od naszego, nic więc dziwnego, jest nieznany i tajemniczy. Tak samo tajemniczy, jak działanie samej łodzi podwodnej dla dzieci.


Demonstracja łodzi podwodnej nie jest skomplikowana. Potrzeba jedynie niewielkiej średnicy wężyku sylikonowego (ok. 20 cm, do kupienia w sklepie zoologicznym) oraz dwie strzykawki.

Wszystkie wymienione tu przedmioty muszą szczelnie do siebie pasować. Obie strzykawki należy włożyć do obu krańców wężyka, w taki sposób, aby tylko jedna ze strzykawek miała wciśnięty tłoczek.

Teraz wystarczy włożyć jedną strzykawkę do wody, np. tą, której tłoczek jest wciśnięty (w strzykawce nie ma powietrza). Po naciśnięciu tłoczka drugiej strzykawki spowodujemy, że powietrze przedostanie się wężykiem do pierwszej drugiej strzykawki, a to spowoduje wypłynięcie na powierzchnię. Podobne zjawisko wykorzystywane jest w łodziach podwodnych i naukowych okrętach badawczych.

Jan Amos Jelinek
Więcej o batyskafie na dzieciecafizyka.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...