O autorze
Świat, do którego przygotowujemy dzieci, jest naukowy. Poznają go przez swoje zmysły. Obserwują, prowadzą doświadczenia i pomiary. Tworzą wnioski i teorie. W ich umyśle nieustannie dokonują się rewolucje. Zanim świat dziecka stanie się światem naukowym, jego przekonania zmienią się wiele razy. W poznawaniu współczesnego świata musimy mu pomóc. Obecny postęp nauki wymaga od uczniów wykonywania coraz to większych postępów w nauce. Postępów kosztem wolnego czasu i zabawy. Tworząc blog i portal [url=www.dzieciecafizyka.pl]www.dzieciecafizyka.pl[/url ] mam świadomość piękna dziecięcego świata i konieczność, w jaką wchodzą młodzi uczniowie. Opisuję w nim pomysły, jak przybliżyć dzieciom świat w sposób przystępny. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były mądre i piękne, towarzyszmy im, kiedy poznają świat.

Zróbmy sobie zdjęcie

Fot. Annafur / http://bit.ly/1wPOWUS / CC BY / http://bit.ly/mamadu
Początki aparatu fotograficznego możemy doszukiwać się już w starożytności. Arystoteles i Euklides nie wykorzystywali co prawda kliszy fotograficznej, ani soczewek, ale za pomocą niewielkiego otworu byli w stanie obserwować odbite zjawiska z otoczenia.


Dzisiejsze aparaty fotograficzne mają nie wiele wspólnego z urządzeniem starożytnych (camera obscura). Wbrew pozorom jednak pojawienie się aparatów cyfrowych ułatwia wyjaśnienie zasady działania tych urządzeń w przeciwieństwie do aparatów na kliszę. Po naciśnięciu zdjęcia na ekranie aparatu natychmiast pojawia się zdjęcie.

Żeby wyjaśnić dzieciom zasadę działania matrycy aparatu (lub wcześniej kliszy fotograficznej) można powrócić do pomysłu camery obscura. Zacznijmy od zademonstrowania dzieciom działania lupy. Doświadczenie najlepiej przeprowadzić w większym pomieszczeniu, w którym okna znajdują się na jednej ścianie (3 ściany są „ciemne”). Do przeciwległej do okna ściany należy zbliżyć lupę. Zbliżając ją i oddalając od ściany można wyostrzyć powstający obraz. Będzie to widok przeciwległej ściany z oknem. Dla wyjaśnienia dzieciom zasady działania matrycy aparatu cyfrowego można nakleić na ścianie kartkę papieru i odrysować odbity obraz.

Jan Amos Jelinek
Więcej o aparacie dla dzieci na dzieciecafizyka.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...