Oglądamy album ze zdjęciami. Wspominamy czas w górach. Pojawia się ilustracja kolejki linowej, a nasze dziecko reaguje: o! pudełko na sznurku. Przedstawię prosty sposób, który pozwoli dzieciom zrozumieć, jak działa to niezwykłe urządzenie. Do jego zbudowania wystarczy pudełko zapałek, sznurek i dwa biurowe spinacze.
Wyjmujemy kasetkę z pudełka po zapałkach i wykonujemy nożem w jego podłodze dwa otwory. Każdy z nich niech będzie zlokalizowany tuż przy węższej ściance równolegle do niej. Przez każdy otwór przewlekamy spinacz i gondola kolejki linowej gotowa. Teraz przygotujmy linę.
Są co najmniej dwa sposoby montażu kolejki linowej. Zacznijmy od łatwiejszego. Przewleczmy przez oka spinacza sznurek i zamocujmy go między dwoma krzesłami. Rozciągnijmy krzesła tak, aby sznurek był odpowiednio naciągnięty. Przesuwanie gondoli kolejki linowej w tej wersji polega na popychaniu jej palcem lub podnoszeniu jednego krzesła do góry tak, aby wózek sam zjechał do dołu. Druga wersja montażu kolejki polega na dwukrotnym obwinięciu sznurka wokół jednego ze spinaczy. W konsekwencji spowoduje to konieczność ciągnięcia za sznurek dla zmiany.
Wykorzystanie modelu kolejki linowej może posłużyć w zabawie polegającej na transportowaniu produktów (np. nakrętek). Jeśli możecie poświęcić swoim dzieciom kilka minut zbudujcie kilka kolejek tego typu i ustawcie je jedno za drugim. Dzięki temu będziecie mogli wyjaśnić dzieciom czym jest kolejka przesiadkowa i doprowadzić swoje towary do
Zestaw kolejki linowej można zbudować również wokół jednego ze stołów. Można do tego wykorzystać cztery plastikowe butelki (lub kubeczki po jogurtach), które mają charakterystyczne wklęśnięcie na dłoń. Należy je przeciąć (np. rozgrzanym na ogniu nożem) odcinając dno i zwężenie przy nakrętce. Gotowe butelki można nałożyć na cztery nogi stołu obróconego blatem do dołu. Przez sznurek należy przewlec gondolę, a następnie umieścić sznurek w przewężeniach butelek i zawiązać tak, aby sznurek stworzył obręcz. Teraz wystarczy ciągnąc za sznurek i pokazać dziecku, jak kolejka linowa „skręca” na słupach.