O autorze
Radca prawny i właścicielka analitycznego umysłu . Z pasją wertuje przepisy, obmyślając rozwiązania prawne. Mama przedszkolaka. W życiu zawodowym ceni elastyczność i możliwość łączenia pracy z opieką nad dzieckiem. W rubryce hobby wpisuje: dobry design, tworzyć coś z niczego

Dodatkowy urlop dla rodziców dzieci do lat 14-stu

Przerwa świąteczna to nie urlop nauczycieli. Toczą się ożywione dyskusje w sprawie okresu świątecznego. O tym, że dzieciaki mają zdecydowanie więcej wolnego w szkole niż dorośli urlopu, przekonują się boleśnie rodzice uczniów początkowych klas podstawówek. Nie dość, że w ciągu roku zajęć jest mało i dzieci przesiadują w świetlicy, to jeszcze prawie każde święta wiążą się z dodatkowymi dniami wolnymi od szkoły. Czy tak być powinno? Na pewno nie...


Pracownikom przysługuje 26 (tym o krótszym stażu 20) dni urlopu wypoczynkowego w roku. W tym 4 dni „urlopu na żądanie”. Jest to zdecydowanie mniej niż dni wolnych od szkoły. Z tego chociażby względu pracujące mamy powinny pamiętać o przysługującym im dodatkowym urlopie (oprócz tych 26 dni).

Rodzicom dzieci do lat 14-stu przysługują dodatkowo 2 dni urlopu, które mogą wykorzystać na zabawę z dziećmi. Przy czym są to łącznie 2 dni (tzw. na opiekę nad dzieckiem) do podziału dla rodziców, jeśli oboje pracują, a nie po 2 dni dla każdego rodzica. Niestety ilość tych dodatkowych dni nie jest zależna od liczby dzieci. Nawet jeśli pracownik ma więcej niż jedno dziecko w wieku poniżej 14 lat, to przysługują mu 2 dni wolnego. Dziecko nie musi być chore, żeby rodzic mógł taki urlop wziąć. We wniosku o urlop nie musimy w żaden sposób uzasadniać konieczności opieki nad dzieckiem w danym terminie. Należy jedynie powołać się na art. 188 kodeksu pracy. Jeżeli rodzice nie wykorzystają przysługującego im urlopu na opiekę nad dzieckiem w danym roku kalendarzowym, to uprawnienie to przepada i nie można go przenieść na kolejny rok kalendarzowy. Dlatego jeśli planujemy urlop w przerwie świątecznej, to we wniosku urlopowym wskażmy, że pierwsze dni naszego urlopu są urlopem na opiekę nad dzieckiem, a kolejne urlopem wypoczynkowym. Nie ma przeszkód, aby w tym samym czasie jedno z rodziców przebywało na urlopie wypoczynkowym, a drugie korzystało z urlopu na opiekę nad dzieckiem.
Ps.
Jeśli w ciągu roku choroba zbiegnie się z urlopem wypoczynkowym, warto postarać się o L4. Zamiast na urlop pójdziemy na chorobowe, a urlop możemy wykorzystać później, np. jadąc na narty w przerwie świątecznej :).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...