O autorze
Radca prawny i właścicielka analitycznego umysłu . Z pasją wertuje przepisy, obmyślając rozwiązania prawne. Mama przedszkolaka. W życiu zawodowym ceni elastyczność i możliwość łączenia pracy z opieką nad dzieckiem. W rubryce hobby wpisuje: dobry design, tworzyć coś z niczego

Mama na etacie – powrót do pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, w trakcie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego pracujące mamy korzystają z generalnej ochrony przed zwolnieniem lub pogorszeniem warunków pracy lub płacy. A co w sytuacji, gdy pracownice powracają do aktywności zadowowej? Czy prawo daje im pewność zatrudnienia?


Po zakończeniu ww. urlopów związanych z rodzicielstwem powracająca do pracy mama powinna otrzymać dotychczasowe stanowisko, a gdyby to nie było możliwe – równorzędne lub inne odpowiadające jej kwalifikacjom. Także jej wynagrodzenie nie może być niższe. Niestety ta regulacja odnosi się do samego powrotu do pracy. W dalszym okresie (po powrocie z ww. urlopów) mama już nie jest chroniona przed zwolnieniem lub wypowiedzeniem warunków pracy lub płacy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownica w okresie, w którym może korzystać z urlopu wychowawczego, złoży wniosek o obniżenie etatu - wówczas objęta jest ochroną, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Kwestie zwolnień i zmian umów o pracę reguluje także ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych. Niestety przewiduje ona także sytuacje, w których mama przebywająca na urlopie wychowawczym bądź pracująca w obniżonym wymiarze pracy może zostać zwolniona. Pocieszeniem dla niektórych mam może być informacja, że ustawa ta dotyczy tylko dużych pracodawców.

Pamiętaj! Jeśli w okresie ochronnym otrzymasz wypowiedzenie umowy o pracę, bądź uważasz, że wypowiedzenie Twojej umowy (ewentualnie zmiana jej warunków ) jest nieuzasadnione – podejmij działania i odwołaj się do sądu pracy. Masz na to tylko 7 dni – od dnia otrzymania wypowiedzenia.

Nie obawiaj się wystąpienia na drogę sądową. Możesz starać się o przywrócenie do pracy i zaległe wynagrodzenie albo odszkodowanie. Stosunek pracy jest jednym z ważniejszych relacji w naszym życiu, zapewnia stabilizację finansową naszych rodzin. Warto korzystać ze wsparcia prawnego jak najwcześniej, także podejmując decyzje np. o powrocie do pracy. Przykładowo można być aktywnym zawodowo podczas urlopu rodzicielskiego i korzystać z ochrony zatrudnienia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...