O autorze
Radca prawny i właścicielka analitycznego umysłu . Z pasją wertuje przepisy, obmyślając rozwiązania prawne. Mama przedszkolaka. W życiu zawodowym ceni elastyczność i możliwość łączenia pracy z opieką nad dzieckiem. W rubryce hobby wpisuje: dobry design, tworzyć coś z niczego

Buty pilnie potrzebne - zakupy przez internet

Fot.designsoliman / 123RF Zdjęcie Seryjne
Mojemu Piotrusiowi urosła nóżka, więc dopisałam w notesie kolejne zadanie z cyklu „pilne”: zakup obuwia. Każda mama co najmniej raz doświadczyła sytuacji, w której jak na złość we wszystkich odwiedzanych sklepach brak poszukiwanego rozmiaru. Po kilkugodzinnym bieganiu po mieście, z nadzieją spojrzałam na laptopa. Zakupy przez internet – to jest to.


Zamówiłam, buty zostały dostarczone błyskawicznie i młody teraz biega w nich po placu zabaw. A co gdyby okazały się za małe, dziwnego koloru lub dostawa się przedłużała? Czy zastanawiałyście się, od kogo kupujecie w internecie? Czy świadomie korzystacie z opcji „licytacja” czy ze „zwykłego” sklepu on-line? Przyznam szczerze, że czasami poprzestaję na „opiniach” o sprzedawcy (pozytywach, gwiazdkach) i kupuję (czyli zawieram umowę) pod wpływem emocji, czasami licytując.

Zapewne słyszałyście o przepisach regulujących sprzedaż przez internet i prawo do zwrotu towaru w ciągu 10 dni (szykują się zmiany, które m.in. wydłużą ten czas do 14 dni – o tym w kolejnym wpisie).

Warto znać przepisy i sprawdzić kilka kwestii przed zakupem.

Gdybym kupiła buty przykładowo od innej mamy (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej), to niestety nie mogłabym liczyć na ochronę przewidzianą w tych przepisach i np. oddać buty (odstąpić od umowy, zwracając pełnowartościowy towar). Uprawnienie do odstąpienia od umowy nie przysługuje kupującemu, jeżeli stronami umowy są tylko i wyłącznie przedsiębiorcy lub tylko i wyłącznie konsumenci.

A co z licytacjami? Czy jest jakaś różnica między opcją „Kup teraz” a „licytacją”. Oczywiście licytacje kuszą nas, przeważnie startują od ceny zdecydowanie niższej niż opcja „Kup teraz”. Jednak jeśli kupimy towar na licytacji, to niestety nie możemy się rozmyślić i skorzystać z prawa do zwrotu towaru w ciągu 10 dni. Zatem jeśli nie jesteśmy pewne, czy oferowany towar jest tym czego naprawdę potrzebujemy, to nie licytujmy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE