O autorze
Radca prawny z Trójmiasta, założyciel Kancelarii Sukurs, architekt rozwiązań problemów prawnych.
Wykorzystując kilkuletnie doświadczenie w pracy jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, z pasją szuka odpowiedzi na zagwozdki prawne…
Mąż, pewnie niedługo tata, sportowiec amator...

Sprzedajemy lub kupujemy używany samochód - o czym warto pamięać?

Jak zawsze najważniejszym przy jakiejkolwiek transakcji jest, aby prawidłowo i precyzyjnie sporządzić umowę.


Ciekawostką jest to, że ilekroć słyszę od innych, iż kupili lub sprzedali używany samochód to podpisywali umowę „kupna-sprzedaży”. Kodeks cywilny (regulujący m.in. umowy sprzedaży) nie ma w zawartym w nim katalogu umów, kontraktu nazwanego jako „umowa kupna – sprzedaży”.


Ustawa ta zawiera regulacje dotyczące po prostu „umowy sprzedaży”. Dlatego w tym wpisie tak będę też nazywał omawianą umowę.

Naturalnie samo nazwanie umowy nie jest problemem, i tu kolejna ciekawostka – umowę taką można po prostu nazwać „umowa”, „kontrakt” czy jakkolwiek inaczej, nie będzie to miało większego znaczenia.

Najważniejsze są zapisy dokonane w tej umowie.

Zaczynamy od określenia stron umowy, czyli wskazania sprzedającego i kupującego. Musimy zatem podać, kto jest właścicielem pojazdu – czyli kto auto sprzedaje ( jeśli jest kilku współwłaścicieli – należy wymienić każdego) oraz kto kupuje i będzie jego właścicielem. Podając w umowie każdą ze stron trzeba dokładnie określić dane, po których można zidentyfikować konkretną stronę. Najłatwiejszy i najbardziej popularny sposób to podanie, poza imieniem, nazwiskiem i adresem, numeru pesel, oraz dokumentu na podstawie którego uwiarygodniono te dane – może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

Tak wygląda sytuacja w przypadku osób fizycznych. Inaczej jest w razie gdy stroną jest spółka czy np. fundacja. W takim przypadku istnieją przepisy w innych ustawach, które wymagają, aby w umowach widniały określone dane (przykładowo: NIP, REGON, nr KRS, siedziba, wysokość kapitału zakładowego, organy uprawnione do zawarcia umowy itd.).


Warto tu odnotować, że sprzedaży, ale też zakupu można dokonać poprzez pełnomocnika, jednak trzeba dokonać w umowie odpowiednie zapisy mówiące o tym oraz posiadać przy zawieraniu umowy dokument pełnomocnictwa. Wbrew obiegowej opinii nie musi być ono notarialne.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć