O autorze
Radca prawny z Trójmiasta, założyciel Kancelarii Sukurs, architekt rozwiązań problemów prawnych.
Wykorzystując kilkuletnie doświadczenie w pracy jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, z pasją szuka odpowiedzi na zagwozdki prawne…
Mąż, pewnie niedługo tata, sportowiec amator...

Zadatek a zaliczka. Różnice i podobieństwa.

Zadatek i zaliczka to bardzo często stosowane w umowach cywilnych instrumenty. Wiele osób myli je ze sobą, a w rzeczywistości są to oddzielne, różniące się skutkami regulacje umowne.


Zarówno zadatek, jak i zaliczka to określona przez strony umowy kwota pieniędzy zapłacona przez jedną ze stron drugiej w związku z zawarciem umowy. Najczęściej dotyczy do umów o dzieło lub umów sprzedaży, choć zadatek i zaliczka mogą być stosowane do niemal wszystkich umów. Na tym podobieństwa się kończą.


O tym, czy zapłacone pieniądze są zaliczką czy zadatkiem, decydują zapisy umowy zawartej między stronami.

Zadatek to kwota pieniędzy płacona drugiej stronie przy zawieraniu umowy, mająca na celu zdyscyplinowanie stron do wykonania tej umowy.

Zasady dotyczące zadatku zostały unormowane w kodeksie cywilnym. Muszę tu wspomnieć, że reguły te stosuje się w przypadku, gdy strony w umowie nie ustaliły inaczej niż reguluje to kodeks. Co więcej zapisy kodeksowe są mogą być stosowane nie tylko wtedy gdy sama umowa o tym mówie, ale też gdy inaczej nie regulują tego zwyczaje między tymi stronami.

Jeśli te warunki są spełnione to według kodeksu zadatek ma takie znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zachować otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała żądać sumy dwukrotnie wyższej.


Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć