O autorze
Prezentujemy analizę etykiet i przegląd zawartości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Tłumaczymy trudne pojęcia i rozszyfrowujemy skróty. Wskazujemy, które produkty warte są uwagi świadomego konsumenta – a które niekoniecznie.

Sklepiki szkolne bez tzw. śmieciowego jedzenia! Jakie przekąski do szkoły?

Szkoła tuż tuż, dlatego pora napisać o zmianach jakie zajdą w szkołach. Do tej pory w sklepikach szkolnych królowały słodkości i przesłodzone napoje. Natomiast od 1. września pączki będzie można kupić tylko w cukierni/sklepie, a nie w szkole. Po co to wszystko?


Istotnym celem projektu jest wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poprzez ograniczenie dostępu na terenie przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych do środków spożywczych zawierających znaczne ilości składników niezalecanych dla ich rozwoju. Na pewno słyszałeś/-aś, że w Polsce jest coraz więcej otyłych dzieci? A jeśli nie słyszałeś/-aś to musiałeś/-aś to zauważyć. Uważam, że najważniejszą kwestią jest jednak edukacja żywieniowa dzieci i rodziców. Zdecydowanie brakuje tego w szkołach, a bez tego większość wprowadzanych zakazów może nie odnieść odpowiedniego skutku.


Czytałam komentarze osób dotyczące zmian w sklepikach szkolnych. Wielu osobom nie podoba się ten projekt. Swoje stanowisko argumentują tym, że dzieci zaczną do szkół zamawiać pizze albo kupować jedzenie w sklepie obok szkoły. I w ten sposób sprzedawcy w sklepikach szkolnych zbankrutują i stracą pracę. Wiele osób jest oburzonych, iż ich pociechy nie będą mogły kupić „kinderków”. Z drugiej strony są osoby uważające, że można iść dalej i w sprzedaży powinno być tylko mleko od rolnika, a soki świeżo wyciskane z owoców. Natomiast kanapki powinny być robione z pieczonym mięsem i sosem jogurtowym (świeżo zrobionym, a nie zakupionym). Są to bardzo ciekawe propozycje i może w niektórych sklepikach tak będzie? Dokładną listę produktów jakie dzieci i młodzież znajdą się w sklepikach znajdziecie w poprzednim wpisie – przypomnienie tutaj. Dodam jeszcze, że jeśli osoba prowadząca sklepik nie będzie się stosowała do zaleceń rozporządzenia to otrzyma karę pieniężną w wysokości od tysiąca do pięciu tysięcy zł. Natomiast dyrektor placówki będzie mógł rozwiązać z takim ajentem umowę w trybie natychmiastowym, bez zachowania terminu wypowiedzenia.


Przy okazji tego wpisu chciałam zaproponować przykładową listę przekąsek do szkoły, na uczelnię albo do pracy, a także dla podróżników:

1. Suszone owoce – ale bez dodatku substancji konserwujących, polecam Helio, Symbio, Biofit, enerBIO i jedyne w swoim rodzaju Puffinsy

2. Chałwa lniana – oczywiście w rozsądnych ilościach – polecam GJ-Gacjana

3. Zbożowe przekąski do pochrupania, np. Pełnoziarniste piramidki zbożowe, Słona przekąska enerBIO, Poduszki owsiane, Zdrowe pałeczki wielozbożowe, Gryczanki

4. Owoce i warzywa suszone do pochrupania jako zamiennik chipsów, np. Crispy Natural

5. Wafle zbożowe, np. Wafle wieloziarniste Kupiec, Wafle ryżowe naturalne Sonko, ale szukaj też innych wafli np. gryczanych (jeszcze nie mamy ich w bazie)

6. Batony jako deser, np. Zmiamy Zmiany, Baton Warszawski, Raw Bite, Roo’Bar

7. Orzechy – wszystkie

8. Świeże owoce

9. Owoce albo orzechy w czekoladzie – ale tylko te wysokiej jakości, jak np. Cocoa

Co byś dodał/-a do tej listy?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...