O autorze
Trener biegania, popularyzator zdrowego trybu życia, ultramaratończyk. Zakochany w życiu.

Jak się motywować w bieganiu? 5 krótkich porad

Bieganie ma za zadanie przede wszystkim dostarczać radość i satysfakcję. Twoje zadowolenie z osiąganych postępów to niesamowicie ważna sprawa przy tworzeniu i utrwalaniu nawyku regularnego biegania.


Jeśli bieganie nie sprawia ci przyjemności, zastanów się, dlaczego. Psycholog Grzegorz Więcław opracował pięć głównych sugestii, które wpływają na poprawę motywacji:

1. Urozmaicenie trasy. Odkrywaj swoje otoczenie biegając. Wbiegaj w zakątki swojego miasta, wioski lub lasu, w które nigdy nie wjedziesz samochodem. Oprócz krajobrazu zmieniaj też długość lub intensywność trasy. Niezależnie od tego gdzie mieszkasz, uczysz się, czy pracujesz możliwości jest mnóstwo!

2. Znajdź sobie biegowego partnera/ów. Możesz umówić się ze znajomymi albo zapisać do klubu biegowego. Dodatkowe zobowiązanie utrzyma motywację, gdyż twoje wybieganie będzie służyło już nie tylko tobie, ale całej społeczności. Do tego dochodzi też aspekt biegowego "pogadania" przed, w trakcie i po treningu.

3. Biegaj z ulubioną muzyką.

4. Łącz bieganie z innymi czynnościami życia codziennego, które sprawiają ci przyjemność. Spacer z psem, medytacja, chwila dla najbliższych (może przekonasz ich do biegania?).

5. Zamieniaj negatywne myśli i postawy w pozytywne. Zamiast mówić "Chcę biegać, ale nie mogę" powiedz "Mogę siedzieć na tyłku, ale nie chcę". :-)

Powodzenia!

Mateusz Jasiński, TrenerBiegania.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...