O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Jest coś, co łączy wszystkie dzieciaki! 10 wrogów każdego malucha - musisz je znać

Fot. Pixabay [url=https://pixabay.com/pl/kochanie-dziewczyna-stan-uśpienia-1151346/]dagon[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay dagon / CC0 Public Domain
Dzieci to czasami jedna wielka (choć przecież całkiem mała) zagadka. Jednego dnia zajadają się brokułami, by następnego bojkotować wszystko, co zielone i grozić głodowym strajkiem. Nie chcą się kąpać i dosłownie trzeba zaciągnąć ich do wanny, by później siłą z wody wyciągnąć. Potrafią zareagować wybuchem emocji na sytuację, która nam wydaje się błaha i zwyczajna. Są nieprzewidywalne, a ich upodobania i zainteresowania zmieniają się tak często, że czasami trudno za tym nadążyć. Ale jest też coś, co łączy wszystkie dzieciaki - w pewnych momentach ich życia niektóre rzeczy i sytuacje stają się ich "wrogami".


1. Zmiany
Dzieci lubią stałość, przewidywalność i rutynę - to daje im poczucie bezpieczeństwa i jasność sytuacji. Jedne maluchy będą przeżywać zmiany bardziej i długo adaptować się do nich, inne po chwilowej dezorientacji i małym strachu szybko zaakceptują nową sytuację. Niekiedy nawet niewielka zmiana (np. ktoś inny niż zazwyczaj odbiera je z przedszkola, przemeblowanie w pokoju, zmiana w ustalonym rytmie dnia) może być dla nich dużym przeżyciem.

2. Dzielenie się
Przychodzi taki czas (zazwyczaj ok. 2 r.ż.), że dziecko nie chce się z nikim dzielić i basta! "Nie dam", "to moje", "zostaw!" będą zwrotami często używanymi wtedy przez malucha. Ale spokojnie - taki czas musi nadejść, bo oznacza, że twoje dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojej odrębności i indywidualności, chce posiadać coś swojego. Postaraj się zrozumieć jego potrzeby i tłumaczyć spokojnie zasady współżycia z innymi, dawaj przykład współpracy i empatii, pomóż nazwać i zrozumieć targające nim uczucia.

3. Sprzątanie
Czasami można odnieść wrażenie, że na hasło "posprzątaj pokój", "poukładaj", "pozmywaj", "wynieś śmieci" dzieci zaczynają mieć problemy ze słuchem i komunikat rodzica po prostu do nich nie dociera. Albo gdy przychodzi czas sprzątania nagle są zmęczone/ muszą iść do toalety/ muszą dokończyć coś bardzo ważnego/ mają do powiedzenia coś naprawdę istotnego. Nie daj się jednak nabrać i nie zapominaj o obowiązkach twojej pociechy - nie chcesz przecież wychować lenia.
4. Warzywa
Nawet jeśli od małego twoje dziecko wcinało marchewkę, brokuły, szpinak i pomidory, to w pewnych okresach może żywic do wszystkiego co warzywne jawną niechęć. Dlaczego? Bo jest coraz bardziej świadomy siebie, swoich smaków i upodobań, testuje, sprawdza, szuka albo… naśladuje kolegów i koleżanki, np. z przedszkola. Nie rezygnuj z surówek do obiadu, dawaj dobry przykład, ale nie naciskaj za bardzo na dziecko i nie wprowadzaj stresującej atmosfery - od krzyków i gróźb jeszcze nikt nie zaczął szaleć za brukselką.


5. Nie ten kubek/ bluzka/ pogoda/ książeczka
Nie ten kubek! Tamten też nie! A który ma być? Czasami żaden nie jest tym odpowiednim, a twoje dziecko płacze, krzyczy i obraża się pokazując cały wachlarz swoich emocji. Co wtedy robić? Najlepiej głęboko oddychać, policzyć do 10 i poczekać aż histeria minie. Bo kiedyś musi minąć, prawda?
6. Czas spania
Chociaż ziewa co chwilę, a oczy mu się kleją, to o spaniu nie chce nawet myśleć i uparcie unika pójścia do łóżka. A rano dobudzić go nie można i poranek zamienia się koszmar. A przecież dobry sen to podstawa zdrowego rozwoju- sprawdź tutaj ile powinien spać twój maluch.

7. Czas do domu
Gdy dni są długie i ciepłe zaciągnięcie dzieciaków do domu stanowi niemałe wyzwanie. Jeszcze dwa kółka dookoła podwórka na rowerze, trzy zjazdy na zjeżdżalni, pięć minut na huśtawce, ostatnia zabawa w berka z kolegami.

8. Szampon, szczoteczka i nożyczki do paznokci
Mycie głowy, obcinanie paznokci i szorowanie zębów nie należą do ulubionych czynności dzieciaków. Czasami czesać może tylko ciocia w przedszkolu albo babcia, a nożyczki nie wyglądają groźnie tylko w rękach taty. Dwie minuty mycia zębów wydają się być wiecznością, którą z chęcią pominąłby niejeden dzieciak, gdyby nie wizja próchnicy i wizyty u dentysty.

9. Za dużo, za głośno, wszystko na raz
Zbyt duży hałas, tłok, zamieszanie nie służą nawet dorosłemu, a co dopiero małym dzieciom. Duża ilość bodźców, które docierają do maluszka sprawia, że staje się on szybko zmęczony, marudzi albo zwyczajnie czuje strach. Powoli, spokojnie i małymi kroczkami to najlepsze, co możesz dla niego zrobić.

10. Brak telewizora/ komputera/ telefonu
Niestety, takie mamy czasy, że niektóre dzieciaki bez tabletu, smartfona albo komputera żyć nie mogą, a zabawa z wykluczeniem najnowszych technologii staje się niemal niemożliwa. Trochę to smutne i zadziwiające, bo przecież do dobrej zabawy wystarczy wyobraźnia i kreatywność, której dzieciakom nie brakuje! Z troski o wasze pociechy pilnujcie, by gry na telefonie były rzadkością, a bajki nie były oglądane bezmyślnie i godzinami - lepiej spędzić ten czas w bardziej pożyteczny i wartościowy sposób.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...