Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/m%C5%82ody-ch%C5%82opak-dziecko-83171/]PublicDomainPictures[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain[/url]
Kupno prezentu dla dzieci to często niemały wysiłek
Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/m%C5%82ody-ch%C5%82opak-dziecko-83171/]PublicDomainPictures[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain[/url] Kupno prezentu dla dzieci to często niemały wysiłek
REKLAMA
logo
Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/97335141@N00/4212749689/]MissMessie[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/] CC BY-SA 2.0[/url] Najważniejsze, by otrzymane podarunki sprawiały radość
1. Zainteresowania
Każde dziecko jest inne, więc jeśli chcemy sprawić maluchowi rzeczywistą radość, warto przed zakupem prezentu dowiedzieć się nieco więcej na temat jego zainteresowań i upodobań. Lepiej nie kierować się wyłącznie płcią - nie każdy chłopak chce być piłkarzem, a dziewczynka bawić się Barbie! Sama też często pytam o zainteresowania dzieciaków z mojej rodziny, tak jest po prostu dużo łatwiej.
2. Wiek
Zupełnie inne prezenty będą odpowiednie dla dwulatka, a inne dla pierwszoklasisty. Jeśli nie masz rozeznania w tych sprawach, bo twoje dzieci są w innym wielu lub po prostu jeszcze ich nie masz, zapytaj znajomych rodziców, przeszukaj źródła internetowe lub poproś o poradę pracowników sklepu. Ci ostatni będą wiedzieć najlepiej, co się kupuje, co jest popularne i w dodatku pomogą znaleźć coś odpowiedniego w podanej przez ciebie kwocie.
3. Moda
Nie chodzi o to, by zasypywać dzieciaki najnowszymi gadżetami i co kilka miesięcy zmieniać wystrój pokoju i jego wyposażenie, ale brutalna prawda jest taka, że już wśród przedszkolaków pewne zabawki są bardziej modne i pożądane od innych. Co więcej, często posiadanie jakiegoś gadżetu stanowi przepustkę do zabawy w danej grupie. Można się oburzać i twierdzić, że przecież liczy się to, jakimi jesteśmy ludźmi, ale spróbujcie wyjaśnić to czterolatkowi. Rozsądnie i z umiarem podejdźmy do sprawy - jedna czy dwie zabawki "na czasie" nie zrobią z nikogo egoisty i materialisty. Najważniejsze, by otrzymane podarunki sprawiały radość i służyły dobrej zabawie.
4. Czas rodziców
Jeśli wiecie, że przyjaciele, siostra lub brat pracują całymi dniami, poświęcają swojemu dziecku niewiele czasu lub po prostu - niechętnie się z nim bawią, warto przemyśleć, czy gra planszowa, lalka do samodzielnego szycia lub model samolotu do sklejania będzie dobrym wyborem. Z jednej strony może to być motywacja i zachęta do wspólnej zabawy i rodzinnej aktywności. Z drugiej zaś, taki podarunek kurzący się na półce lub rzucony do szafy będzie zasmucać dziecko i przypominać mu o braku czasu i bliskości mamy i taty.
5. Dostępne miejsce
Kupując coś dzieciakom przemyślcie też dobrze jego warunki lokalowe - trampolina dla rodziny mieszkającej w bloku, czy wielkie indiańskie tipi dla pary mieszkającej z dzieckiem w jednym pokoju będzie bardzo kłopotliwym podarunkiem, z którego nikt nie skorzysta. Lepiej dobrze się zastanowić przed zakupem i nie szaleć. Mniejsza zabawka wcale nie oznacza gorszej.
Na koniec jeszcze jedna dobra rada - zanim ogarnie was świąteczne prezentowe szaleństwo, zróbcie rodzinną naradę i umówicie się na wspólne kupno prezentów dla najmłodszych. Składka na coś większego i lepszego to naprawdę dobre rozwiązanie - dzieciaki zarzucone górą prezentów nie są w stanie odpowiednio okazać swojej wdzięczności i nie do końca radzą sobie z takim nadmiarem i własnymi emocjami. Poza tym wspólna burza mózgów może doprowadzić do fantastycznego pomysłu, który zapewni najmłodszym szeroki uśmiech na buzi i prawdziwe, wielkie zadowolenie z podarunku.