Pływać każdy może, nawet niemowlaki. Choć wydaje się to niebezpieczne i niedostosowane do tak małych dzieci, woda jest dla niemowlaków naturalnym środowiskiem - wszak przez dziewięć miesięcy w brzuchu mamy rozwijały się i funkcjonowały w wodach płodowych. Zabawy w basenie i pływanie znakomicie wpływają na koordynację ruchową i rozwój mięśni, zapewniają dzieciakom mnóstwo radości i relaksują, a rodzicom umożliwiają spędzenie wyjątkowego czasu z ich maleństwem.
Zanim wskoczycie do wody
Na basen zabrać można już dwu- trzymiesięcznego malucha i nie warto z tym czekać, bowiem do 6-8 miesiąca życia dzieci mają naturalny odruch zamykania ust przy zanurzeniu głowy i nie boją się wody - odruch ten później zanika. Dla najmłodszych pływaków zajęcia przybierają formę oswajania z wodą i przez cały czas bobasom towarzyszą ich rodzice. Dzieci są stopniowo wprowadzane do basenu i zamaczane, a na zajęciach wykorzystuje się kolorowe zabawki i specjalne przyrządy bezpieczne dla niemowlaków. Rodzice ćwiczą razem z dziećmi i wykonują różne zadania pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora, który służy radą, informacjami i cennymi podpowiedziami - jak prawidłowo trzymać niemowlaka, jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenie, na co zwrócić szczególną uwagę.
Zanim zdecydujemy się na zajęcia z niemowlakiem, należy odwiedzić lekarza pediatrę, który zbada dziecko, sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do aktywności na basenie i wyda stosowne zaświadczenie. Warto też wskoczyć z dzieckiem do domowej wanny i pobawić się trochę wodą - maluch oswoi się z polewaniem, tym, że jesteście wtedy razem i że kontakt z wodą nie oznacza wyłącznie kąpieli i zabiegów higienicznych. W przypadku zajęć z maluszkami, temperatura wody na basenie wynosi około 32- 34 stopni Celsjusza, więc na kilka dni przez zajęciami możecie kąpać swoją pociechę w podobnych warunkach - zetknięcie z woda w basenie nie będzie wtedy dla niego szokiem i maluszek łatwiej zaadaptuje się.
Bezpośrednio przez lekcją nie należy smarować dzieci balsamami lub oliwkami, a posiłek należy podać mu nie później niż pół godziny przed wizytą na pływalni. Pamiętajcie też o ściągnięciu wszystkich bransoletek, zegarków i łańcuszków, które podczas ćwiczeń mogą skaleczyć i zranić niemowlaka - przez kilkadziesiąt minut zajęć będzie naprawdę blisko siebie. Przed wejściem do wody zazwyczaj obowiązuje także wspólny prysznic rodziców i dzieci, w trosce o higienę wszystkich uczestników zajęć. Przygotowani? Można wskakiwać do wody!
Co ze sobą zabrać?
Nikomu nie trzeba mówić, że przyda się pakowna torba - każdy rodzic wie, że przy maluchach nie ma mowy o minimalizmie. Z pewnością musicie zaopatrzyć się w specjalne pieluszki do pływania lub pieluchomajtki - nie powinniście mieć problemu z ich zakupem, w ofercie dostępne są zarówno jednorazowe pieluszki (cena od ok. 15 zł za 10 sztuk) jak i bardziej ekologiczne majteczki kąpielowe, do których należy dokupić wymienne wkładki (cena samych majtek ok 50-60 zł). Skoro będziemy się moczyć, to konieczny jest dobry ręcznik do wycierania - dla dzieciaków sprawdzi się taki z kapturkiem, którym będziemy mogli okryć głowę maluszka. Pamiętajcie o kosmetykach - żele do kąpieli, kremy, oliwki, balsamy z pewnością przydadzą się przy pielęgnacji po zajęciach, bowiem woda w basenie wysusza skórę (zarówno ta ozonowana jak i chlorowana).
Na pływalni zazwyczaj dostępne są suszarki do włosów, ale jeżeli twoja pociecha jest oswojona z domowym urządzeniem, to warto zabrać je ze sobą - nieznane, często dużo większe suszarki publiczne mogą wystraszyć maluszka. Nie możecie zapominać o sobie - strój kąpielowy, ręcznik, klapki, czepek to podstawowe wyposażenie na pływalnię. Po intensywnym wysiłku niezbędna okaże się też przekąska - spalone kalorie trzeba szybko uzupełnić, a czas poświęcony na jej zjedzenie będzie chwilą na złapanie oddechu i odczekanie przed wyjściem na dwór. Zadbajcie też o odpowiednie ubranie, szczególnie jesienią i zimą. Ciepła czapka, szalik, zapięta kurtka zapobiegną ewentualnym przeziębieniom. Nie bagatelizujcie tego nawet jeśli do samochodu macie tylko kawałek.
Zalety zajęć w wodzie
Przede wszystkim największa zaletą jest to, że dzięki zajęciom na basenie masz okazję spędzenia wyjątkowego czasu z własnym dzieckiem i budowaniu łączącej was więzi oraz poczucia bezpieczeństwa. Bez pośpiechu, telefonów, maili - kilkadziesiąt minut tylko dla was. Pływając maluch rozwija się też emocjonalnie, staje się odważniejszy o bardziej pewny siebie. Ćwicząc w grupie, z innymi dziećmi rozwijasz też zdolności społeczne maluszka, uczysz współdziałania, komunikacji i współpracy. Poza tym to dla niego świetna zabawa, która dostarczy mu wielu wrażeń.
Nie bez znaczenia jest też wpływ zabaw w wodzie na rozwój fizyczny i ruchowy. Dziecko uczy się poruszania w wodzie często jeszcze zanim nauczy się poruszać na lądzie, co wpływa korzystnie na doskonalenie jego zdolności ruchowych i koordynację. Dzięki dotykowi rodzica i ruchom wody maluszek jest delikatnie stymulowany, masowany, relaksuje się i uspokaja. Zajęcia w wodzie podnoszą też odporność dzieci na choroby, a także mogą pomóc w regulacji oddechu. Pływanie jest stosowane w profilaktyce chorób kręgosłupa oraz przy rehabilitacji dzieci z problemami kostno - stawowymi - aktywność w wodzie nie obciąża stawów i pomaga wzmacniać mięśnie.
Zajęcia z maluszkami na pływalni będą atrakcyjnym czasem zarówno dla dzieciaków, jak i dla ich opiekunów. Przy okazji dobrej zabawy możemy wpajać najmłodszym zainteresowanie aktywnością ruchową i kształtować odpowiednią postawę prozdrowotną. Spróbujcie, a sami przekonacie się, jak wiele korzyści daje wspólna aktywność w wodzie i jaki ma wpływ na wasze dobre samopoczucie i rozwój dziecka.