O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Nie przed wszystkim możesz ochronić swoje dziecko - oto lista rzeczy, których każdy musi doświadczyć

Pierwszym i podstawowym zadaniem rodzica jest ochrona jego dziecka przed niebezpieczeństwem i krzywdą. Matka Natura wyposażyła rodziców w instynkt, który świadomie i podświadomie "zmusza" ich do ochrony swojego potomstwa, opieki i dbałości. Widzimy w dzieciach małe istotki, które w wielkim świecie wydają się zagubione i z góry skazane na niebezpieczeństwo. Tymczasem te istotki, szybciej niż myślimy, zamienią się w dorosłych ludzi i najlepszym, co możemy zrobić, to nauczyć je jak z porażkami, niepowodzeniami i niebezpieczeństwem sobie radzić. Bo niestety, ale całkowicie uniknąć się ich nie da.


Schowaj czasem parasol i pozwól dziecku zmoknąć

To może zabrzmieć okrutnie, ale pozwolenie dzieciom na porażkę i przykre doświadczenia jest kluczowym elementem wychowania ich na niezależnych i samodzielnych ludzi, gotowych na nowe wyzwania i stawianie czoła napotykanym problemom. Nie oznacza to, że należy wrzucać dzieciaki od razu na głęboką wodę, być dla nich szorstkimi i okrutnymi opiekunami czy wrócić do idei wychowania spartańskiego. Absolutnie nie! Wsparcie, akceptacja i bezwarunkowa miłość należy się każdemu dziecku, ale mądry rodzic wie, kiedy należy parasol ochronny schować i pozwolić swojej latorośli nieco zmoknąć.

Tak już jest, że człowiek uczy się na błędach, niestety, ale najczęściej i najlepiej na swoich własnych. Rozczarowania, przegrane, smutne chwile i problemy są częścią życia, nieodłączną i bardzo potrzebną. Ich doświadczanie uczy nas doceniać to, co dobre, pokonywać napotykane przeszkody, a także pozwala na poznanie samych siebie, swoich uczuć, emocji, potrzeb i drzemiącej w nas wewnętrznej siły.

Błędy i przykrości, na które musisz pozwolić dziecku


Trudno jest przewidzieć, jakie problemy i trudne sytuacje napotkają dzieciaki na swojej drodze i z czym będą musiały się zmierzyć. Oto przykładowa lista błędów i przykrości, które mogą dotknąć dzieciaki i na których doświadczenie rodzice muszą im pozwolić (kolejność przypadkowa):


1. Zniszczenie swojej ulubionej zabawki
2. Zgubienie kieszonkowego
3. Wykluczenie z jakiejś zabawy
4. Dostanie uwagi w szkole
5. Otrzymanie złej oceny
6. Przegrana w grze
7. Nie otrzymanie zaproszenia na czyjeś urodziny
8. Dostanie kary w przedszkolu/ szkole
9. Bycie uderzonym przez inne dziecko
10. Kłótnia z kolegą/ koleżanką
11. Bycie ostatnim w jakiejś konkurencji
12. Zwrócenie uwagi przez nieznajomego na ulicy, w tramwaju, autobusie
13. Śmierć bliskiej osoby, np. dziadków
14. Śmierć zwierzęcia (psa, kota, chomika, rybki)
15. Bycie "obgadanym" przez znajomych
16. Powiedzenie komuś czegoś głupiego
17. Zniszczenie czyjejś własności
18. Bycie obwinianym za coś, czego się nie zrobiło
19. Spóźnienie się na jakąś uroczystość, imprezę
20. Zapomnienie o zadaniu domowym lub ważnym projekcie
21. Żałowanie powiedzianych komuś przykrości
22. Bycie wybranym jako jeden z ostatnich do drużyny
23. Zerwanie z chłopakiem/ dziewczyną
24. Nieodwzajemniona miłość
25. Konflikt: ja kontra grupa
26. Stanie się obiektem żartów, chwilowych drwin
27. Oblanie testu, egzaminu
28. Bycie skrytykowanym
29. Głupie lub obraźliwe przezwisko
30. Niepowodzenie mimo włożonego wysiłku (np. w zadanie do szkoły)

Czasami dorośli muszą zrobić krok w tył i powstrzymać swoje zapędy natychmiastowego naprawiania sytuacji i ratowania dziecka od przykrości, by umożliwić swojej latorośli zobaczenie, że jest samodzielna, zdolna do działania i ma w sobie siłę.
Często to właśnie rodzic potrzebuje okazji, by dostrzec, jak wiele potrafi jego dziecko zaakceptować fakt, że staje się coraz bardziej "dorosłe". Taka postawa - wspierania i opieki, a nie wyręczania i chowania dziecka pod kloszem - daje najmłodszym wiarę we własne możliwości, poczucie sprawstwa, podnosi ich samoocenę i pomaga w stawaniu się niezależnym i zaradnym człowiekiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...