Pixabay/ lavaki
REKLAMA
Głęboki, spokojny sen
Podczas tej fazy maluszek oddycha spokojnie i głęboko, nie porusza się, a jego powieki są zamknięte. Twarz noworodka jest nieruchoma, niekiedy zauważyć można odruch ssania lub odruch wywołany np. ostrym dźwiękiem. Nie panikujcie też, gdy maluch nie będzie chciał się obudzić - ze głębokiego snu nikogo nie jest łatwo wyrwać. Wykorzystajcie ten czas na chwilę odsapnięcia i odpoczynek. Dziecko śpi wtedy tak głęboko, że spokojnie można przy nim oglądać telewizję, wykonać telefon lub po prostu rozmawiać.
Sen płytki, lekki
W czasie lekkiego snu oddech dziecka jest nieregularny, można zaobserwować ruchy gałek ocznych, drgania twarzy, grymasy mimiczne, a czasami nawet i uśmiech. Można tez usłyszeć mruczenie, wzdychanie lub chwilowy płacz, ale spokojnie - to że niemowlak się poruszył lub zakwilił nie znaczy, że dzieje się coś złego. Często dzieci otwierają na chwilę oczy, poruszają się, po czym znowu zapadają w sen. Z płytkiego snu łatwo jest wybudzić malucha, wystarczy głośniejszy dźwięk lub niespodziewany odgłos. Obserwuj uważnie i zachowaj czujność, ale pozwól maluchowi by sam zdecydował, kiedy kończy się u niego ta faza.
logo
Pixabay/ Ben_Kerckx

Stan pośredni
Jest to etap, w którym następuje wybudzanie się niemowlaka lub czas odczuwania przez niego senności i zmęczenia Niemowlak porusza się, wierci, kręci, kwili i wydaje dźwięki po czym… przechodzi w głęboki sen lub czuwanie - wszystko zależy od jego wcześniejszej aktywności. Pozwól mu spokojnie powrócić z krainy snu i przygotuj się na karmienie i zabawę lub wręcz odwrotnie - zaśpiewaj kołysankę, zgaś światło i pomóż w zaśnięciu.
Czuwanie
W tej fazie niemowlak zamienia się w obserwatora i aktywnego uczestnika zabawy - jego oczy są otwarte i z uwagą podążają za tym, co znajduje się w otoczeniu maluszka. Dziecko jest spokojne i skupione, a ty nie potrzebujesz wiele, by zachęcić go do aktywności. Maluch chętnie bawi się, gaworzy, komunikuje ze swoim otoczeniem, uśmiecha. Z łatwością uda ci się go teraz nakarmić.
Marudzenie
Kiedy dziecko zaczyna krzyczeć, marudzić, pojękiwać i okazywać niezadowolenie, to wiedz, że cos się dzieje. Ale niekoniecznie coś strasznego, wiec nie panikuj, bo maluszek wyczuwa twoje emocje. Weź go na ręce, mów do niego spokojnie i spróbuj uspokoić w sposób, który lubi. Niemowlak potrzebuje teraz twojej bliskości, pocieszenia i miłości oraz pomocy w uspokojeniu się. Czasami jednak nasze starania nie przynoszą efektów i maluch z fazy marudzenia przechodzi do następnej - płaczu.
Płacz
Gdy maluch zanosi się od płaczu wszyscy dookoła są w najwyższej gotowości. Tutaj nie ma na co czekać, trzeba przystąpić do działania - dziecko daje nam wyraźny sygnał, ze czegoś potrzebuje lub coś jest nie tak. Może jest głodny? Jest mu za zimno lub za ciepło? Trzeba mu zmienić pieluchę? Boli go brzuszek? Sprawdź wszystko dokładnie, weź go na ręce i przytul. Pomocne może okazać się zawinięcie maluszka w kocyk lub pieluszkę (niemowlaki lubią być ciasno otulane) albo podanie smoczka. Mów do swojego bobasa, śpiewaj i kołysz go lekko, głaskaj delikatnie i pomóż w odzyskaniu spokoju.