Jesienna pogoda nie zawsze pozwala na długie spacery z maluszkiem i aktywność na świeżym powietrzu, a przecież w coś bawić się trzeba! Od dzisiaj koniec z nudą i zastanawianiem się, jak zająć naszemu maluchowi czas - mamy dla was propozycje kilku zabaw, które nie tylko sprawią dzieciakom wiele radości, ale też wspomogą ich rozwój. Dodatkowo nie potrzebujecie drogich gadżetów i wyszukanych rekwizytów, bo wszystko znajdziecie w swoim własnym domu.
Podany przy każdej propozycji wiek dziecka jest orientacyjny - sami będziecie najlepiej wiedzieć, czy i kiedy wasza pociecha jest gotowa na taką właśnie zabawę. Możecie też wykorzystać pomysły dla dzieci do pierwszego roku życia - wprowadźcie własne modyfikacje i utrudnienia zgodnie z możliwościami dziecka. Z takim pakietem zabaw nuda z pewnością wam nie grozi!
Magiczne pudełko (od 1 r.ż.)
W pudełku wytnij niewielka dziurę, taką by dziecko swobodnie mogło włożyć do środka rękę. Pokaż dziecku kilka jego zabawek, następnie schowaj je w pudełku i poproś by za pomocą dotyku maluszek rozpoznał, co to jest. Dla starszych dzieci wprowadź utrudnienie - nie pokazuje, co chowasz do środka. Ta zabawa doskonali koncentrację i logiczne myślenie dziecka oraz jego zmysł dotyku.
Stukaj tak jak ja (od 1 r.ż)
Bardzo prosta zabawa - stukaj w stolik lub inny przedmiot dłonią, łyżką, patykiem, a następnie poproś, by dziecko stukało tak samo, jak ty. Możecie też bawić się w stukanie w pokrywki, bębenek, trójkąt. Z przedszkolakiem bawcie się w wyklaskiwanie i wytupywanie. Takie robienie hałasu z pewnością spodoba się dzieciakom, a przy okazji rozwinie ich rytmiczność, koncentracje i umiejętność naśladowania.
Przesypywanki (od 1 r.ż.)
Przesypywanie to coś co potrafi dzieciaki nieźle wciągnąć i wcale nie trzeba do tego kupować specjalnych kulek lub małych piłeczek - wystarczy otworzyć kuchenną szafkę. Fasola, makaron, czy ciecierzyca są wprost stworzone do zabawy. Postaw przed maluchem różne miseczki, kubeczki, butelki, daj mu łyżeczkę i pilnuj, by wszystko trafiało do pojemników, a nie do buzi, uszu lub nosa maluszka. I nie stresuj się bałaganem- pamiętaj, że odbywa się właśnie trening precyzji, sprawności dłoni i koordynacji wzrokowo -ruchowej.
Lustereczko, powiedz przecie… (od 1 r.ż.)
Maluchy uwielbiają przeglądać się w lustrze i patrzeć na swoje odbicie. Wykorzystaj to do gimnastyki buzi i języka - róbcie razem śmieszne miny i dziubki, posyłajcie całusy, próbujcie dotknąć językiem brody i nosa, oblizujcie usta. Świetne ćwiczenia mięśni twarzy i języka, które pomogą w rozwoju mowy dziecka.
Gdzie jest kwiatek? (od 1 r.ż.) Czytacie razem książeczki? Bardzo dobrze! Przy wspólnej lekturze można też poćwiczyć spostrzegawczość i percepcję wzrokową maluszka. Zapytajcie go o jakiś szczegół znajdujący się na obrazku i poproście o jego wskazanie - kwiatek, grzybek, biedronka, ptaszek, zielona chustka, czerwona bransoletka lub cokolwiek innego. Pamiętajcie żeby pochwalić dziecko po znalezieniu danej rzeczy i wyrazic swój entuzjazm.
Nasza tajna baza (od 1,5 r.ż.)
Zbudujcie namiot - tajna bazę z krzeseł, stołu, poduszek i koca, wejdźcie do środka i bądźcie razem! Można czytać, oglądać książeczki, rysować, a z nieco starszymi dziećmi rozmawiać na tematy mniej lub bardziej poważne. Świetna integracja i okazja do tworzenia więzi między rodzicem a dzieckiem. No i wielka frajda - w końcu własna baza to coś całkiem ekstra!
Kolorowe kręgle (od 1,5 r.ż.)
Wcale nie musicie kupować kręgli w sklepie, możecie wykorzystać puste butelki po wodzie! Ekonomicznie i ekologicznie zarazem. Aby nie były zbyt lekkie wsypcie do środka trochę piasku lub wlejcie wodę. Możecie też je ozdobić naklejkami lub papierem samoprzylepnym. A potem piłka, zbijanie kręgli i w trakcie świetnej zabawy ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, precyzji i koncentracji.
Co to za dźwięk? (od 1,5 r.ż.)
Pobawcie się w zgadywanie, co wydaje taki odgłos. Możesz puścić nagranie różnych dźwięków lub schowany np. za parawanem z koca stukać, grać i dzwonić różnymi przedmiotami. Doskonałe ćwiczenie percepcji słuchowej i koncentracji.
Co zniknęło? (od 2 r.ż.)
Połóż przed dzieckiem trzy przedmioty i nazwij je głośno. Następnie poproś, by maluszek zamknął na chwile oczy i w tym czasie zabierz jedną rzecz. Zapytaj, co zniknęło. Starszym dzieciakom możesz śmiało zwiększyć ilość układanych przedmiotów. Ta zabawa rozwija pamięć, spostrzegawczość i koncentrację dzieciaków.
Tańcz - stój (od 2 r.ż.)
Pobawcie się w taniec z zatrzymywaniem. Puść wesołą muzykę i poproś by dziecko tańczyło w dowolny sposób w rytm melodii. Ale uwaga - na pauzę musi stanąć bez ruchu! Tę zabawę polubią zarówno maluchy, jak i przedszkolaki. Daje dużo radości, możliwość wyładowania energii poprzez taniec, a jednocześnie uczy reakcji na umówiony sygnał i rozwija koncentrację.